Örgütsel gururun yenilikçi davranış üzerine etkisinde algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolü
The regulatory role of perceived organizational support in the impact of organizational pride on innovative behavior
- Tez No: 789984
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Örgütlerin rekabet performansını etkileyen önemli faktörlerden biri olarak görmesi ve çalışanlar tarafından sergilenmesi istenilen bir davranış modeli olarak konumlandırması, yenilikçi davranışı son yıllarda akademik çalışmalarda pek çok değişken ile ilişkisi incelenen bir kavram durumuna getirmiştir. Ancak literatürde yenilikçi davranışların öncüllerini belirlemeye çalışan çok sayıda çalışma olmasına rağmen, bu davranışların doğasını tam olarak anlamak için hala boşluklar bulunmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, örgütsel gururun yenilikçi davranış üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolünü belirlemektir. Örneklemini Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan gıda, ambalaj, sağlık, hizmet, enerji ve lojistik sektörlerinde görev yapan 1078 mavi yaka pozisyonundaki iş görenin oluşturduğu bu araştırmada, katılımcı görüşlerini belirlemek amacıyla literatür taraması sonucu belirlenen ve 45 maddeden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Toplanan verilerin ölçümü ve yapısal modellerin istatistiksel analizi için en son sürüm olan SmartPLS 4 programı kullanılırken, araştırma modelindeki ilişkiler yeniden örnekleme yöntemi kullanılarak sınanmıştır. Ayrıca analizde, algoritmanın kendi belirlediği ham veriden yer değiştirme ile rastgele olarak seçilen 5000 alt örneklemden yararlanılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda, örgütsel gururun yenilikçi davranış üzerindeki etkisine dair hipotezin doğrulandığı ancak örgütsel desteğin bu ilişkide düzenleyici rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations' perception of innovative behavior as one of the significant factors affecting competitive performance and positioning it as a model of behavior that is desired to be acted by employees has made it a concept that has been studied in recent years in academic studies in relation to many variables. Nevertheless, although there are numerous studies in the literature trying to identify the predecessors of innovative behaviors, there are still gaps in order to fully understand the nature of these behaviors. The aim of the study in this direction is to determine the regulatory role of perceived organizational support in the impact of organizational pride on innovative behavior. A 45-item questionnaire determined as a result of literature survey was prepared to determine participants' views in this study, which was formed by 1078 blue-collar workers working in the food, packaging, health, services, energy and logistics sectors, whose sample is located in Gaziantep Organized Industrial Zone. As the latest version SmartPLS 4 program was used for the measurement of collected data and statistical analysis of structural models, relationships in the research model were tested using the bootstrapping resampling method. Additionally, in the analysis, 5000 sub-samples were used, which were randomly selected by displacement from the raw data determined by the algorithm itself. In conclusion of these analyses, it is determined that the hypothesis of the influence of organizational pride on innovative behavior is validated, yet organizational support does not have a regulatory role in this relationship.