Nörolojik tanısı olan hastalarda disfajinin (Yutma güçlüğü) Türkçe eat-10 anketi ile değerlendirilmesi
Evaluation of dysphagia (Swallowing difficulty) in patients with neurological diagnosis with the Turkish eat-10 questionnaire
  1. Tez No: 790029
  2. Yazar: ŞEYMA SÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT GÜZEL, PROF. DR. MEHMET UĞUR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Disfaji özellikle nörovasküler, nörodejeneratif ve nöromuskuler hastalıklarda sık görülmektedir. Disfaji videofloroskopi veya fiber optik endoskopik değerlendirme gibi enstrümental yöntemler ile değerlendirilebileceği gibi, EAT-10 yutma tarama testi ile de değerlendirilebilir. Çalışmamızda nörolojik hastalarda disfajinin prevelansının bulunması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Nöroloji poliklinikleri, servis ve nöroloji yoğun bakımlarında anamnez, klinik muayene ve laboratuvar bulguları (MR, BBT, EEG, EMG) sonucunda stroke, multiple sklerozis, demans, myastenia gravis, guillain barre, serebral palsi ve myastenia gravis tanısı konulmuş olan hastalara demografik özellikler, Türkçe EAT-10 anketi uygulandı. Çalışma tasarımı kesitsel prevelans çalışmasıdır. Gönüllülerin araştırmaya dâhil edilme Kriterleri; 18 yaş ve üzerinde olunması, oral yolla beslenilmesi. Dışlama kriterleri; NG tüp, PEG veya PEJ ile beslenilmesi olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmaya 300 hasta dâhil edilmiştir. Bu hastaların %52,0'i erkek, %48,0'i kadındır.40 Puan üzerinden değerlendirilen EAT-10 testine verilen cevapların ise ortalama 6,22 puan olduğu saptanmıştır. Ankette en çok puan alan maddenin ''Katı besinleri yutarken zorlanıyorum'' olduğu en düşük puan alan maddenin ise ''Yutarken ağrı hissediyorum'' maddesi olmuştur. EAT-10 Testinden 3 puan ve üzeri anormal kabul edildiğinden hastaların %69'u anormal sınırlar içinde puanlama yapmıştır. Çalışmaya dâhil edilen Stroke hastalarının % 69,67'si; Parkinson hastalarının %80'i; MS hastalarının %60,8'i; Demans hastalarının %83,32'ü; Serebral Palsi hastalarının %60'ı; GBS hastalarının %44,4'ü; MG hastalarının ise %100'ü değerlendirmeye göre disfajik grupta yer aldı. Sonuç: Nörolojik hastalıklarda disfajinin çok sık görülmesi nedeni ile enstrümental testler ile değerlendirilemeyen hastalarda disfajinin EAT-10 tarama testi ile değerlendilmesini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Dysphagia is especially common in neurovascular, neurodegenerative and neuromuscular diseases. Dysphagia can be evaluated with instrumental methods such as videofluoroscopy or fiber optic endoscopic evaluation, as well as with the EAT-10 swallowing screening test. In our study, we aimed to find out the frequency of dysphagia in neurological patients. Materials and Methods: Demographic characteristics of patients who were diagnosed with stroke, multiple sclerosis, dementia, myasthenia gravis, guillain barre, cerebral palsy and myasthenia gravis as a result of anamnesis, clinical examination and laboratory findings (MR, BBT, EEG, EMG) in neurology outpatient clinics, wards and neurology intensive care units, The Turkish EAT-10 questionnaire was applied. Study Design is a cross-sectional prevalence study. Inclusion Criteria of Volunteers; Being 18 years old and over, feeding orally. Exclusion criteria; It was determined as feeding with NG tube, PEG or PEJ. Results: 300 patients were included in the study. Of these patients, 52.0% were male and 48.0% were female. The answers given to the EAT-10 test, which was evaluated over 40 points, were found to have an average of 6.22 points. The item with the highest score in the questionnaire was“I have difficulty swallowing solid foods”and the item with the lowest score was“I feel pain when swallowing”. Since 3 points or more from the EAT-10 Test were considered abnormal, 69% of the patients scored within abnormal limits. 69.67% of the Stroke patients included in the study; 80% of Parkinson's patients; 60.8% of MS patients; 83.32% of dementia patients; 60% of Cerebral Palsy patients; 44.4% of GBS patients; On the other hand, 100% of MG patients were in the dysphagic group according to the evaluation. Conclusion: We recommend that dysphagia be evaluated with the EAT-10 screening test in patients who cannot be evaluated with instrumental tests because dysphagia is very common in neurological diseases.