Kedilerde akustik refleksin beyin sapı işitsel uyandırılmış potansiyel (Baer) testi ile araştırılması
Investigation of acoustic reflex in cats with brainstem auditory evoked potential (Baer) test
  1. Tez No: 790030
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖNÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENGÖZ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Veteriner hekimlerin ve pet sahiplerinin non-invaziv tanı testlerine duydukları ilginin artmasıyla birlikte temel odyolojik değerlendirme testleri daha sık kullanılır hale gelmiştir. Diğer test teknikleri ile değerlendirilemeyen beyin sapının işitme yollarındaki iletimin muayenesinde güvenli bir yöntem olarak BAER testi kullanılabilmektedir. Veteriner odyoloji alanında elde edilen bilgiler genellikle köpekler ve deney hayvanları üzerinde gerçekleştirilen çalışmalara dayanmaktadır. Bu çalışma ile beşeri hekimlikte yenidoğanlarda işitmenin değerlendirilmesinde kullanılan akustik refleksin, kedilerde BAER testi ile değerlendirilebilirliğini araştırmak ve geniş olgu sayısıyla, kedilerde klik uyaran BAER ile elde edilen yanıtların latans, amplitüd ve interpeak latans değerlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu araştırmaya, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Cerrahi Kliniğine getirilen ve çeşitli endikasyonlarla operasyona alınan, değişik ırk ve yaştaki 26'sı erkek, 24'ü dişi 50 kedi dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen kedilerde indüksiyon amacıyla 4 mg/kg propofol intravenöz kullanılmıştır, entübasyonun ardından anesteziye sevofluran ile devam edilmiştir. Otovideoskopik muayene ile dış kulağında enfeksiyon, paraziter enfestasyon bulunmayan ve kulak zarı normal görünen kedilerin, timpanogramları alınmış ve akustik refleks testi yapılmıştır. Ön muayene sonrası kedilerin BAER kayıtları, klik uyaran ile şiddeti 100 dB HL' den başlanarak 10' ar dB düşürülerek trasenin kaybolduğu eşik seviyeye kadar alınmıştır. Sonuçlar özellikle 90 dB, 100 dB ölçümlerinde akustik refleksi düşündürmektedir ancak bu konuyla ilgili daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing interest of veterinarians and pet owners in non-invasive diagnostic tests, basic audiological assessment tests have become more common. The BAER test can be used as a safe method in the examination of conduction in the auditory pathways of the brain stem, which cannot be evaluated with other test techniques. The information obtained in the field of veterinary audiology is generally based on studies performed on dogs and experimental animals. In this study, it was aimed to investigate the evaluability of the acoustic reflex, which is used in the evaluation of hearing in newborns in human medicine, with the BAER test in cats, and to reveal the latency, amplitude and interpeak latency values of the responses obtained with the click stimulus BAER in cats, with a large number of cases. This study included 50 cats, 26 male and 24 female, of different breeds and ages, brought to Burdur Mehmet Akif Ersoy University Veterinary Faculty Animal Hospital Surgery Clinic and operated for various indications. Intravenous propofol 4 mg/kg was used for induction in cats included in the study, anesthesia was continued with sevoflurane after intubation. Tympanograms were taken and acoustic reflex test was performed for cats without external ear infection, parasitic infestation and normal eardrum with otovideoscopic examination. After the preliminary examination, the BAER recordings of the cats were taken with a click stimulus, starting from 100 dB HL, and decreasing by 10 dB until the threshold level where the trace disappears. The results suggest acoustic reflex, especially in 90 dB, 100 dB measurements, but more studies are recommended on this subject.