Sınırlı alanda yapılan zemin iyileştirmelerin genel zemin davranışlarına etkisi
The effect of soil improvement in limited area on general soil behavior of field
  1. Tez No: 790031
  2. Yazar: MESUT ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER BAŞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Sıvılaşma olgusu, taşıma gücü, oturma gibi davranışlar açısından yetersiz kalan zeminler için sıklıkla jet-grout yöntemi ile zemin iyileştirmesi tercih edilebilmektedir. Bu çalışmanın konusunu jet-grout ile yapılan bir zemin iyileştirmesinin bir boyutlu zemin tepki analizlerine etkisi oluşturmaktadır. Bu amaçla, kalın bir alüvyon istifinde inşası planlanan bir yapının temel tabanından itibaren yaklaşık 15 m derinlik içerisinde uygulanan bir jet-grout uygulaması incelenmiştir. Çalışma sahasındaki alüvyon kalınlığı 150 m civarındadır. Araştırmada iyileştirme öncesi ve iyileştirme sonrasını temsil edecek iki adet bir boyutlu zemin profilleri oluşturulmuştur. Daha sonra, analizler için seçilen 12 adet deprem ivme kaydı, taban kayası seviyesinde girdi hareketi olarak uygulanmıştır. Analizler sonucunda, jet-grout ile iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş zeminler için temel taban seviyesinde spektrumlar elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda temel taban seviyesinde belirlenen spektrumlarda bir miktar farklılıkların olduğu görülmüştür. Gözlenen bu farklılıklar literatürde zemin sınıfları için önerilen tasarım spektrumları bakımından değerlendirildiğinde; Jet-grout uygulamaları sonrasında oluşan yeni zemin profilleri için tasarım spektrumları açısından daha iyi bir zemin sınıfı olarak tanımlamanın uygun olmayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Frequently soil improvement by jet-grout method can be preferred for the insufficient in concerning with behaviors like bearing capacity, settlement and liquefaction phenomenon. The subject of this study is the effect of soil improvement with jet-grout on one-dimensional ground response analysis. For this purpose, a soil improvement with jet-grout method at within about 15 m depth from the foundation base of a structure planned to be built on a thick alluvial deposit was investigated. The thickness of alluvium in the study area is around 150 m. In the study, two one-dimensional soil profiles were formed to represent pre-improvement and post-improvement soils. Then, 12 earthquake acceleration records selected for analysis were applied as input motions at the bedrock level. As a result of the analyses, the spectrums for the soils which unimproved and improved with jet-grout were obtained at the foundation base level and compared. As a result of the comparisons, it was observed that there were somewhat differences in the spectrums determined at the foundation base level. When these observed differences are evaluated in terms of the proposed design spectra for the soil classes in the literature; It was concluded that it would not be appropriate to define as a better soil class in terms of design spectrums in order to the new soil profiles formed after the jet-grout applications.