Acil servise bel ağrısı ile başvuran hastalarda anksiyete, depresyon sıklığı ve yeti yitiminin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, depression frequency and disability in patients attending to the emergency department with back pain
- Tez No: 790043
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Nöroşirürji, Psikiyatri, Emergency Medicine, Neurosurgery, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bel ağrısı günümüzde giderek artan bir şikâyet olarak öne çıkmaktadır. Kronik ağrı ve bel ağrısı çeken hastalarda yapılan çalışmalarda depresyon ve anksiyetenin eşlik etmektedir. Acil servise kronik bel ağrısı sebebiyle başvuran hastalarda anksiyete ve depresyonu sorgulayıp kronik bel ağrısı ile arasında bir ilişki olup olmadığını göstermek ve bu hastalarda yeti yitimini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışma Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Acil Bel ağrısı nedeniyle acil servise başvuran erişkin yaş grubundaki hastalar (n=208) ile kontrol grubunda bel ağrısı olmayan (n=205) hastalar seçildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastaları çocuklarını değerlendirmek için Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS), Numerik analog skala (NAS) ve Vizüel ağrı sklalası (VAS), yeti yitimi ile ilgili Oswestry Disabilite İndeksi 2.0 kullanılmıştır. Ayrıca demografik ve mesleki bilgiler hastadan sorularak öğrenilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizinde ki-kare testi, T testi, Pearsons korelasyon analiz, Lojistik regresyon analizi uygulanarak sonuçlar raporlaştırılmıştır. Cinsiyet ve yaş gruplar arasında benzer yapıdaydı (p>0,050). Alkol kullanımı, sigara kullanımı, düzenli hobi, ilaç kullanımı, MRG tanısı, Yeti yitimi, Ağrı skorları, Anksiyete ve depresyon varlığı anlamlıydı (p0,050). Sonuç olarak bel ağrısının hastanın düzenli hobisinin varlığı, alkol ve sigara kullanımı, MRG tanısı, Medeni durum, ilaç kullanımı gibi faktörlerden etkilendiğini düşünüyoruz. Bel ağrısına eşlik eden anksiyete ve depresyon varsa hastanın acil serviste tedavisi sonrasında psikiyatriye yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeti yitiminde ise öncelikle MRG tanısı ile NRŞ konsültasyonu ile eşkil eden depresyon ve anksiyete varlığında psikiyatrik desteğe yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Back pain is an increasing complaint nowadays.Patients with low back pain are accompanied by depression and anxiety.We aimed to evaluate whether there is a relationship between anxiety and depression in patients presenting to the emergency department with chronic low back pain and to see whether there is disability in this patients. This research was made Pamukkale University Medicine Faculty Emergency Department.Patients who applied to the emergency department due to low back pain (n=208) and patients without low back pain (n=205) were selected in the control group.The hospital anxiety and depression scale,numeric scale,the visual rating scale,Oswestry Disability Index 2.0 were used to patients who agreed to join the study.Additionally demographic and professional knowledge was learned by asking the patient.