Acil servise bel ağrısı ile başvuran hastalarda intramusküler diklofenak sodyum ile subkutan %5 dextroz enjeksiyonunun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the Effectiveness of Intramuscular Diclofenac Sodium andSubcutaneous 5% Dextrose Injection in Patients Presenting to the Emergency Department with Low Back Pain
- Tez No: 910763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amaç: Acil servise bel ağrısı ile başvuran hastalarda intramusküler diklofenak sodyum ile subkutan %5 dextroz enjeksiyonunun etkinliğini vizüel analog skala (VAS) kullanarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Aksaray Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvuran, bel ağrısı olan 150 gönüllü hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba subkutan %5 dextroz proloterapi (75 hasta), ikinci gruba intramusküler 75 mgr diklofenak sodyum enjeksiyonu (75 hasta) uygulandı. Tüm hastalarda enjeksiyondan hemen önce (başlangıç), enjeksiyondan sonra 30. dakika, 60. dakika, 120. dakika, 12. saat ve 24. saatlerden sonra ağrı şiddeti VAS kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 104'ü erkek (%69,3), 46'sı (%30,7) kadın cinsiyette idi. Yaş ortalaması 34,1±10,4 yıl (min:18-maks:68) idi. İki gruptaki hastaların tanımlayıcı özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Tedavi gruplarına göre başlangıç VAS ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,423). Her iki grupta da 30. dakika, 60. dakika, 120. dakika, 12. saat ve 24.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effectiveness of Intramuscular Diclofenac Sodium and Subcutaneous 5% Dextrose Injection in Patients Presenting to the Emergency Department with Low Back Pain Aim: It was aimed to compare the effectiveness of intramuscular diclofenac sodium and subcutaneous 5% dextrose injection in patients presenting to the emergency department with low back pain, using the visual analogue scale (VAS). Materials and Methods: The study included 150 volunteer patients with low back pain who applied to the Emergency Medicine Clinic of Aksaray University Education and Research Hospital. The patients were randomly divided into two groups. The patients were randomly divided into two groups. Subcutaneous 5% dextrose prolotherapy (75 patients) was applied to the first group, and intramuscular 75 mg diclofenac sodium injection (75 patients) was applied to the second group. In all patients, pain intensity was measured using VAS immediately before the injection (baseline), at the 30th minute, 1st hour, 2nd hour, 12th hour and 24th hour after the injection. Results: Of the patients participating in the study, 104 were male (69.3%) and 46 (30.7%) were female. The mean age was 34.1±10.4 years (min: 18-max: 68). There was no statistically significant difference between the descriptive characteristics of the patients in the two groups (p>0.05). There was no statistically significant difference between the initial VAS mean scores according to treatment groups (p = 0.423).