Akut myofasiyal bel ağrısı ile acil servise başvuran hastaların tedavisinde tetik nokta enjeksiyonu ile kuru iğne tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of dry needle treatment with trigger point injection in the treatment of patients who admitted to emergency service with the acute myofacial waist pain
- Tez No: 627251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN TUNA AKGÖL GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Akut myofasiyal bel ağrısı acil servise başvuran hastalarda analjezi ve konfor sağlamada hangi yöntemin daha üstün olduğunu belirlemeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde yapılmış prospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza akut myofasiyal bel ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hastalar arasından dışlama kriterleri uygulandıktan sonra geriye kalan hastalar dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, vital bulguları, ağrı etiyolojisi, ağrının hangi kasta olduğu ve işlem öncesi ve işlem sonrasındaki vizüel ağrı skorları kaydedildi. Veriler IBM SPSS 18 programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza acil servise başvuran 1118 hasta aday olarak belirlendi. Dışlama kriterleri uygulandıktan sonra 49 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %51,1'i erkek cinsiyetteydi. Erkeklerin yaş ortalaması 41,6 kadınların yaş ortalaması 43,5 idi. Hastaların tamamına yakını bel ağrısı şikayeti ile acil servise başvurdu. Hastaların %87 ila %96'sında latissimus dorsi kasında tetik nokta tespit edildi. İki gruptaki hastaların tanımlayıcı özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Grupların VAS ortalamaları 0. dakika hariç (p=0,11) diğer ölçümlerde hastalardaki ağrı düzeyinin 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to determine which method is superior in providing analgesia and comfort in patients presenting to the emergency department with acute myofascial low back pain. Data Collection and Method : Our research; This is a prospective study conducted in the Emergency Service of the Atatürk University Medical Faculty Hospital. Patients who were admitted to the emergency department with the complaint of acute myofacial low back pain were excluded from the study and the remaining patients were excluded after the exclusion criteria were applied. Demographic features, vital signs, pain etiology, muscle in which pain and visual pain scores before and after the procedure were recorded. The data were analyzed with IBM SPSS 18 program. Findings: 1118 patients who applied to the emergency service in our study were determined as candidates. After applying exclusion criteria, 49 patients were included in the study. 51.1% of the patients were male. The average age of men was 41.6 and the average age of women was 43.5. Almost all of the patients applied to the emergency room with complaints of low back pain. The trigger point was detected in the latissimus dorsi muscle in 87% to 96% of the patients. There was no statistically significant difference between the descriptive characteristics of the patients in the two groups (p> 0.05).