Arapça öğretiminde ters yüz öğrenme modelinin 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of the beverse face learning model on the academic success and attitudes of 9th grade students in Arabic teaching
- Tez No: 790047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı Ters Yüz Öğrenme Modelinin (TYÖM) Anadolu İmam Hatip Lisesi (AİHL) 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve tutumlarına olan etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ön test, son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desenle ele alınmıştır. Araştırmada kullanılan başarı testi ve Arapça tutum ölçeği daha önce Tetik (2022) tarafından güvenirlik ve geçerlik analizleri yapılmış ölçme araçlarıdır. Başarı testinin“Okulum ve Arkadaşlarım”ünitesindeki kazanımlara uygun olup olmadığı ise Arap dili alanında uzman üç akademisyen ve bir ölçme değerlendirme uzmanıyla değerlendirilerek karar verilmiştir. Uzman görüşleri başarı testinin uygulanabilir olduğu yönündedir. Tutum ölçeğinin ve akademik başarı testinin sahibiyle e-posta yoluyla iletişime geçilmiş gerekli izinler alındıktan sonra araştırmada kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu (n=29) toplam yirmi dokuz öğrencidir. İmam Hatip Liseleri (İHL) çoğu il ve ilçelerde erkek ve kız imam hatip olarak ayrıldığı için araştırmadaki öğrencilerin tamamını erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma haftada dört saat olmak üzere toplam beş hafta uygulanmıştır. Araştırmacı TYMÖ aracı olarak“Eddpuzzle”uygulamasını deney grubuna ayrıntılı şekilde anlatmış ve üniteyle ilgili hazır videoları bu araçla öğrencilerine ulaştırmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmış, bağımsız T-testiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları açısından değerlendirildiğinde deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son-test puanları karşılaştırılmış aralarında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Deney ve kontrol gruplarının Arapça tutum ölçeği son- testleri arasında da benzer bir durum söz konusudur. Her iki grup karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde bir farkın olmadığı çıkan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effect of the Flipped Learning Model (TYÖM) on the academic achievement and attitudes of the 9th grade students of AİHL. The research was handled with a quasi-experimental design with pre-test, post-test experimental and control groups, which are quantitative research methods. The achievement test and the Arabic attitude scale used in the research are measurement tools for which reliability and validity analyzes were made by Tetik (2022). Whether the achievement test is suitable for the achievements in the“My School and My Friends”unit was evaluated by three academicians who are experts in the field of Arabic language and an assessment and evaluation expert. Expert opinions are that the achievement test is applicable. The owner of the attitude scale and academic achievement test was contacted via e-mail, and after the necessary permissions were obtained, it was used in the research. Experimental and control group (n=29) consisted of twenty-nine students in total. Since IHL is divided into male and female imam hatip schools in most provinces and districts, all the students in the study are male students. The research was carried out for a total of five weeks, four hours a week. The researcher explained the“Eddpuzzle”application as a TYMÖ tool in detail to the experimental group and delivered the ready-made videos about the unit to the students with this tool. The SPSS 22 package program was used in the analysis of the data and analysed with an independent t-test. When evaluated in terms of the results of the research, the post-test scores of the experimental and control group students were compared and no statistically significant difference was found between them. There is a similar situation between the Arabic attitude scale post-tests of the experimental and control groups. When both groups are compared, it is seen that there is no significant difference between the results.