Masa başı çalışanlarında postür egzersizlerinin ağrı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of posture exerci̇ses on pai̇n and quali̇ty of li̇fe i̇n desk workers
  1. Tez No: 790059
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde, teknoloji alanındaki ilerlemeler sonucunda masa başından yürütülen iş sayısında artış görülmektedir. Bu tür işlerde istihdamdaki artışa paralel olarak eklem ve kas problemleri halk sağlığında önemli bir paya sahip olmuştur. Ara verilmeksizin uzun saatler boyu belirli bir pozisyonda çalışılması hareket etmeyi sağlayan unsurlar arasında dengesizlik meydana getirmektedir. Bu tür durumlar boyundan başlayıp ayaklara dek bütün bedenin farklı bölgelerinde sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlardan kaynaklanan ağrı ve şikâyetler kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Masa başı çalışanları sabit bir pozisyonda uzun süreli çalışma ve yinelenen hareketlerle işlerini yürütmektedir ancak bu durum ciddi düzeyde bir risk faktörü olup kas ve iskelet sistemi sorunlarına zemin hazırlar. Bu çalışmanın amacı, masa başı çalışanlarına uygulanan postür egzersizlerinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır.Çalışmamıza 20-55 yaş aralığında olan 60 masa başı çalışanı dahil edilmiştir. Katılımcılara 6 hafta boyunca günde 3 kez 15 tekrar olmak şartıyla uygulayacakları egzersiz programı verilmiştir.Egzersiz programı öncesi ve sonrasında katılımcıların ağrı şiddetini belirmek için Vizüel Analog skalasıyla (VAS) yaşam kalitesini değerlendirmek için ise Yaşam Kalitesi Ölçeğinde Kısa Form-36(SF-36) ile değerlendirilmiştir.Yapılan değerlendirme sonuçlarından toplam 60 kişiden 12 kişinin egzersiz sonrası ağrı derecesinin değişmediği gözlenirken 48 kişinin ağrı derecesi azalmıştır. Egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası arasında VAS değeri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Fiziksel işlev, Fiziksel sağlık nedeniyle rol sınırlamaları, Enerji / Yorgunluk, Duygusal Esenlik, Sosyal İşlevsellik, Ağrı ve Genel sağlık adlı parametreler üzerinde postür egzersizlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of advances in technology, there is an increase in the number of jobs carried out at the desk. In parallel with the increase in employment in this type of work, joint and November problems have had a significant share in public health. Working in a certain position for long hours without interruption creates an imbalance between the elements that allow movement. Deceleration. Deceleration. Such situations lead to problems in different parts of the whole body, starting from the neck to the feet. The pain and complaints caused by these problems negatively affect the quality of life of people. Desk workers carry out their work with long-term work and repetitive movements in a fixed position, but this is a serious risk factor and prepares the ground for November problems of the musculoskeletal system. The aim of this study is to investigate the effect of postur exercises applied on desk staff on pain and quality of life.60 desk employees aged 20-55 years were included in our study. Participants were given an exercise program to be applied, provided that they were 15 repetitions three a day for 6 weeks.Before and after the exercise program, the pain severity of the participants was evaluated with the Visual Analogue scale (VAS) and the quality of life was evaluated with the Quality of Life Short Form-36 (SF-36). As a result of the evaluation results,it was observed that 12 out of 60 people did not change the degree of pain after exercise, while 48 people had decreased pain level.