Masa başı çalışanlarda videolu servikal ve torakal düzgünlük egzersizlerinin baş-boyun postürü, kassal endurans ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of video based cervical and thoracal posture exercises on head-neck posture, muscular endurance and quality of life in desk workers
  1. Tez No: 734829
  2. Yazar: GÖZDE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Masa başı bilgisayar ile çalışanlarda video temelli servikal ve torakal düzgünlük egzersizlerinin kas kuvvet ve enduransına, el kavrama kuvvetine, baş-boyun postürüne, muskuloskeletal semptomlara, yaşam kalitesine ve hasta memnuniyetine etkilerini belirlemek. Yöntem: Çalışmaya 25-65 yaş aralığında, toplam 60 ofis çalışanı dahil edildi. Katılımcılar basit rastgele örnekleme yöntemi ile Egzersiz grubu (EG, n=30) ve Kontrol grubu (KG, n=30) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hazırlanan video temelli postüral düzgünlük egzersizleri EG katılımcılarının bilgisayarlarına yüklendi ve haftada 3 gün toplam 6 hafta video ile eş zamanlı yapmaları istendi. Kontrol grubuna bir seanslık postüral düzgünlük hakkında eğitim verildi. Çalışma öncesi ve 7. Haftada tüm olguların servikal ve skapular kasların kuvvet ve enduransı, kavrama kuvveti, kraniovertebral açı ölçümü, endurans ve kuvvet ölçümü, kavrama kuvveti ve baş-boyun postürü ölçümleri yapıldı. Ayrıca kas-iskelet sistemi semptomları, yaşam kalitesi ve memnuniyet durumları da anketler ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmanın başlangıcında demografik özellikler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). İkinci ölçümde EG'nda servikal ve skapular kas kuvveti ve enduransı ile kavrama kuvveti arttı, baş-boyun postürü düzeldi, SF-36 yaşam kalitesi anketinin sadece fiziksel fonksiyon ve ağrı bölümlerinde değişiklik oldu (p0.05). Sonuç: Çalışma sonuçlarımız masa başı bilgisayar ile çalışanlarda video temelli postüral düzgünlük egzersizlerinin hem boyun ve sırt sağlığının iyileştirilmesinde etkili hem de egzersizlere katılım ve uyum açısından uygulanabilir olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effects of video-based cervical and thoracal postural exercises on muscle strength and endurance, handgrip strength, head-neck posture, musculoskeletal symptoms, quality of life, and patient satisfaction in office workers. Method: A total of 60 office workers between the ages of 25-65 years were included in the study. Participants were divided into two groups exercise (EG, n=30) and control (CG, n=30) groups by simple random sampling method. The video-based postural exercises were uploaded to the computers of the EG participants and they were asked to perform them simultaneously with the video, 3 days a week for a total of 6 weeks. The control group was given one-session training on postural exercises. Cervical and scapular muscle strength and endurance, grip strength, craniovertebral angle, grip strength, and head-neck posture measurements were made before the study and at the 7th week of all subjects. In addition, musculoskeletal symptoms, quality of life, and satisfaction levels were evaluated with questionnaires. Results: At the beginning of the study, there was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics (p>0.05). In the second assessment, cervical and scapular muscle strength and endurance, grip strength increased, and head-neck posture improved in the EG. In terms of quality of life, there were changes only in the physical function and pain sections of the SF-36 questionnaire (p0.05). Conclusion: Cervical and thoracic posture exercises performed regularly for 6 weeks in desk workers have a positive effect on the muscle strength and endurance of the muscles in the cervical and scapular region, handgrip strength, head and neck posture, pain levels, and general health.