Ebeveynlerin üçüncü el sigara dumanı hakkındaki farkındalıkları ve sigara içme davranışları
Awareness of parents about third hand cigarette smoke and smoking behaviors
  1. Tez No: 790081
  2. Yazar: GÖKÇE MELEK TÜRKFİLİZ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve amaç: Üçüncü el sigara dumanı (ÜESD); tütün içildikten sonra yüzeylerde veya havada toz partikülleri olarak kalan ve ortamdaki diğer bileşiklerle reaksiyona girerek yeniden yayılan kirleticilerden oluşur. Çalışmalar çocukların yetişkinlere göre ÜESD'ye daha fazla maruz kaldıklarını ve ÜESD'den daha çok zarar gördüğünü bildirmektedir. Çocukları korumak adına yapılacak tütünle mücadele çalışmalarına ÜESD müdahalelerinin dahil edilebilmesi için ÜESD'nin öneminin ortaya konması ve ebeveynlerin ÜESD hakkındaki farkındalıklarının araştırılması gerekmektedir. Araştırmamız ile ebeveynlerin ÜESD hakkındaki farkındalıklarını ve sigara içme davranışlarınını saptayarak bundan sonra yapılacak tütünle mücadele çalışmalarına yol göstermeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız, tanımlayıcı, analitik bir çalışmadır. Çalışmamıza 2022 yılı 16 Temmuz- 15 Eylül tarihleri arasında Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine başvuran ve 18 yaş altı çocuğu olan toplam 244 ebeveyn dahil edildi. Gönüllülere, sosyodemografik özelliklerine ve sigara kullanma durumlarına yönelik anket, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Üçüncü El Sigara Dumanı Hakkında Farkındalık Ölçeği (ÜESDHFÖ) yüz yüze görüşmeyle uygulandı. Veriler SPSS programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Third-hand smoke (THS); it consists of pollutants that remain as dust particles on surfaces or in the air after smoking tobacco and are re-emitted by reacting with other compounds in the environment. Studies report that children are exposed to THS more than adults and suffer more from THS. In order to include THS interventions in anti-tobacco efforts to protect children, the importance of THS should be revealed and parents' awareness of THS should be investigated. With our research, we aimed to determine the awareness of parents about THS and their smoking behaviors and to guide the future studies on tobacco control. Material and Methods: Our study is a descriptive, analytical study. A total of 244 parents with children under the age of 18 who applied to the outpatient clinics of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between 16 July and 15 September 2022 were included in our study. Questionnaire on the sociodemographic characteristics and smoking status of the volunteers, Fagerström Nicotine Addiction Test and Beliefs About Third-Hand Smoke Scale: BATHS-T were administered through face-to-face interviews. The data were analyzed with the SPSS program. Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used for data analysis.