24-48 aylık çocuğu olan annelerin tükenmişlik, mükemmeliyetçilik ve ebeveynlik görevlerinde öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between the levels of burnout, perfectionism, and self-efficacy in parenting tasks of mothers with 24-48 MONTHS-old children
- Tez No: 790111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN BÜŞRA KAYNAK EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, 24-48 aylık çocuğu olan annelerin tükenmişlikleri, ebeveynlik görevlerinde öz yeterlilikleri ve mükemmeliyetçilikleri ile ilişkisini incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada var olan durum betimlemek ve değişkenler arasındaki ilişkinin anlamlı olup olmadığını belirlemek adına ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örneklem yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulan araştırmanın örneklemini İstanbul Sancaktepe Şht. Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Araştırma Hastanesinin çocuk psikiyatri ve çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniklerine başvuran 264 anne oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan“Kişisel Bilgi Formu”ile“Anne-Baba Tükenmişlik Ölçeği”,“Büyük Üçlü Mükemmeliyetçilik Ölçeği-Kısa Formu”ve“Ebeveynlik Görevlerinde Öz Yeterlik Ölçeği'nin Kısa Formu”kullanılarak toplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde anne tükenmişliği annelerin medeni haline, öğrenim durumuna, mesleğine, çalışma durumuna, hane gelirine, eşi ile tanışma şekline, gebeliğin planlı olup olmamasına, çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Annelerin öz yeterlik inancı ise çocuğun yaşı ve cinsiyetine göre anlamlı farklılaşmaktadır. Öz-eleştirel mükemmeliyetçilik alt ölçeğinin ebeveyn görevlerinde öz yeterlik düzeyini etkilediği saptanmıştır. Annelerin tükenmişlikleri, mükemmeliyetçilikleri ve öz yeterlikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi neticesinde elde edilen sonuçlar öz yeterlik düzeyi hane geliri, çocuk yaşı ve çocuk cinsiyeti arasında farklılık olduğu görülmüştür. Öz-eleştirel mükemmeliyetçilik alt boyutu ile öz yeterlik alt boyutlarından oyun, displin ve rutin alt boyutları arasında farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between self-efficacy and burnout in parenting tasks and perfectionism of mothers with 24-48-month-old children. Relational survey model was used in the research to describe the current situation and to determine whether the relationship between the variables is significant. The sample of the research, which was created by using the convenient sampling method, which is one of the purposeful sampling methods in the research, Istanbul Sancaktepe Şht. prof. Dr. It consists of 264 mothers who applied to the child psychiatry and child health and diseases polyclinics of İlhan Varank Training and Research Hospital. The data of the research were collected by using the“Personal Information Form”created by the researcher and the“Parent Burnout Scale”,“Big Three Perfectionism Scale-Short Form”and“ Self-Efficacy for Parenting Tasks Index Toddler Scale (SEPTI-TS)”. As a result of the analyzes made, it was found that maternal burnout showed significant differences according to the marital status of the mothers, educational status, profession, working status, household income, the way of meeting with the spouse, whether the pregnancy was planned or not, and the age and gender of the child. Mothers' self-efficacy beliefs differ significantly according to the age and gender of the child. It was determined that the self-critical perfectionism subscale affected the level of self-efficacy in parenting tasks. The results obtained as a result of examining the relationships between mothers' burnout, perfectionism and self-efficacy showed that there was a difference between self-efficacy level, household income, child age and child gender. It was observed that there was a difference between the self-critical perfectionism sub-dimension and the sub-dimensions of play, discipline and routine, which are the sub-dimensions of self-efficacy.