Epilepsili bireylerde stigma ve yaşam kalitesi ilişkisi
Stigma and quality of life in individuals with epilepsy
- Tez No: 790128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ, PROF. DR. KADRİYE AĞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma epilepsi hastalarında damgalama ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Ocak- Eylül 2022 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden epilepsi tanısı alan 130 hasta oluşturdu. Verilerin analizi için SPSS 25.0 programı kullanıldı. Katılımcıların %56,2 'si orta ve %14,6'sı yüksek düzey damgalama puanına sahipti. Damgalamanın yaş, eğitim düzeyi istihdam ve gelir düzeyiyle ilişkili olduğu saptandı. EDÖ 'nün toplam puanı; 51 yaş ve üstü, ilkokul mezunu, bugüne kadar hiç çalışmayan ve asgari ücret alan katılımcılarda yüksekti. EDÖ toplam puanı cinsiyet, medeni durum, birlikte yaşadıkları insanlar, tanı tarihi, tedavi süresi ve son nöbet tarihine göre farklılaşmadığı saptandı. Geliri olmayan, son bir yılda nöbet geçiren katılımcıların yaşam kalitesi puanı daha düşüktü. Cinsiyet yaş, medeni durum, istihdam, eğitim düzeyi, birlikte yaşadıkları insanlar, tanı tarihi, tedavi süresi ve nöbet türü ile QOLIE-10 puanlarının farklılaşmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and relationship-seeking study to reveal the relationship between stigma and quality of life in epilepsy patients. The sample of the study consisted of 130 epileptic individuals diagnosed with epilepsy who agreed to participate in the study between January and September 2022. SPSS 25.0 program was used for data analysis. 56.2% of the participants had medium and 14.6% had high stigmatization scores. It was determined that stigmatization was associated with age, education level, employment and income level. Total score of EDS; Participants aged 51 and over, primary school graduates, never worked and receiving minimum wage was higher. It was determined that the total EDS score did not differ according to gender, marital status, people with whom they lived together, date of diagnosis, duration of treatment and date of last seizure. Participants without income who had a seizure in the past year had lower quality of life score. It was determined that the QOLIE-10 scores did not differ in terms of gender, age, marital status, employment, education level, people they live with, date of diagnosis, duration of treatment and type of epilepsy.