Epilepside yaşam kalitesi ve stigmanın incelenmesi
Examination of quality of life and stigma in epilepsy
  1. Tez No: 837675
  2. Yazar: MELİKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, epilepsi tanısı almış bireylerde yaşam kalitesi ve stigmanın incelemesi amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sivas il merkezinde bulunan Sivas Numune Hastanesinde nöroloji polikliniğine başvuran epilepsi tanısındaki hastalar arasından rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 82 epilepsi hastası ile Nisan 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Epilepsili Hastalarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLIE-31) ve Epilepsi Damgalama Ölçeği'ni içeren veri toplama araçları kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için veri toplama öncesinde etik kurul onayı ile yazılı kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 22.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar ile ortalama, standart sapma, maksimum ve minimum değerlerin analizi, Bağımsız Gruplarda t testi, Tek Yönlü ANOVA varyans analizi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a descriptive and analytical study in order to examine the quality of life and stigma in individuals diagnosed with epilepsy. The research was carried out between April 2022 and August 2023 with 82 epilepsy patients selected by random sampling method among the patients with epilepsy who applied to the neurology outpatient clinic in Sivas Numune Hospital located in the city center of Sivas. The data of the study were obtained by using data collection tools including the Personal Information Form, the Scale of Quality of Life in Patients with Epilepsy (QOLIE-31) and the Epilepsy Stigma Scale. Ethics committee approval and institutional permission were obtained for the study. In the analysis of the data, SPSS 22.0 software was used, and descriptive statistics were expressed as numbers and percentages. In addition, t test, One-Way ANOVA, variance analysis, Pearson correlation analysis, and linear regression analysis were performed.