Ortaokul öğrencilerinin laboratuvara yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of secondary school students' attitudes towards the laboratory
  1. Tez No: 790139
  2. Yazar: ZEHRA İREM EBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fen bilimleri dersinde deneyler yapılarak etkili öğrenme kaçınılmazdır. Fen deneyleri öğrencinin ilgisini çekmek ile kalmayıp etkili ve kalıcı öğrenmelerini sağlayabilecek en temel öğrenme yollarındandır. Fen bilimleri dersinde bulunan soyut ve somut kavramların anlaşılması, soyut düşünme becerisi henüz gelişmeyen ortaokul öğrencileri tarafından pek mümkün ve kalıcı değildir. Bu çalışmada fen bilimleri eğitiminde laboratuvara yönelik tutumunu ile laboratuvar uygulamalarının öğrencilerin algıları üzerine etkisi ve tutarlılığını tesbit etmek amaçlanmıştır. Verilerin analiz edilmesi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Ulaşılan verilerden elde edilen bulgular; laboratuvar uygulamalarının kullanılabileceği konular, laboratuvar uygulamalarında oluşan sorunlar, öğrencilerin fen eğitiminde laboratuvara yönelik tutumları başlıkları altında gruplanmıştır. Araştırma neticesinde fen alanında laboratuvarın önemli olduğu, öğrencilerin düşünme becerilerinden yola çıkılarak laboratuvarda işlenen konuların kalıcılığının sadece sunum yoluyla anlatılan konuların kalıcılığından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ders programlarında fen bilimleri dersine verilen sürenin kısıtlı olduğu, okullarda laboratuvar bulunmaması ve etkili ders materyallerinin olmaması ayrıca sınıf mevcudunun fazla olması laboratuvar kullanımını olumsuz etkileyen faktörler olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Effective learning is inevitable by doing experiments in the science course. Science experiments are one of the most basic learning ways that can not only attract the attention of the student, but also provide effective and permanent learning. Understanding the abstract and concrete concepts in the science course is not possible and permanent for middle school students whose abstract thinking skills have not yet developed. In this study, it was aimed to determine the attitude towards the laboratory in science education and the effect and consistency of laboratory practices on students' perceptions. Content analysis method was used to analyze the data. Findings obtained from the data obtained; The subjects that laboratory applications can be used are grouped under the titles of problems occurring in laboratory applications, students' attitudes towards laboratory in science education. As a result of the research, it was determined that the laboratory is important in the field of science, and the permanence of the subjects taught in the laboratory, based on the thinking skills of the students, is higher than the permanence of the subjects explained only through presentation. The fact that the time given to science lessons in the curriculum is limited, the lack of laboratories in schools and the lack of effective course materials can be expressed as factors that negatively affect the use of the laboratory