Farelerde patulinle indüklenen karaciğer ve böbrek hasarına karşı fisetinin koruyucu etkisi
Protective effect of fisetin against patulin-induced liver and kidney injury in mice
- Tez No: 790141
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOCASARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada farelerde patulin (PAT ) ile oluşturulan karaciğer ve böbrek hasarına karşı fisetin (FIS)'in koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Araştırmada toplam 48 adet CD-1 erkek fare kullanıldı. Kontrol, PAT, FIS ve FIS+PAT'ın birlikte verildiği grup olmak üzere toplam 4 grup (n:12) oluşturuldu. Kontrol grubuna 4 gün süreyle periton içi (p.i) %0,1 dimetilsülfoksit (DMSO) içeren %0,9'luk NaCl (2 mg/kg c.a) verildi. Patulin grubuna tek doz 4. günde 3,75 mg/kg/c.a p.i PAT, FIS grubuna 4 gün süreyle 2,5 mg/kg/c.a/gün p.i (%0,1 DMSO içinde) FIS uygulandı. Fisetin+PAT'ın birlikte verildiği gruba ise 7 gün süreyle 2,5 mg/kg/c.a/gün p.i FIS, 4. gün tek doz 3,75 mg/kg/c.a PAT p.i verildi. Araştırma 8. günde sonlandırıldı ve farelerden kan, karaciğer ve böbrek örnekleri alındı. Serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT) ve aspartat aminotransferaz (AST) enzim etkinlikleri ile kreatinin, üre ve kan üre azotu (BUN) düzeyleri analiz edildi. Karaciğer ve böbrek homojenatlarında süperoksit dismutaz 1 (SOD1), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) etkinlikleri ile glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), nükleer faktör kappa B (NF-κB) ve nükleer transkripsiyon faktörü eritroid-2 benzeri faktör 2 (Nrf2) düzeyleri ölçüldü. Ayrıca karaciğer ve böbrek örneklerinde histopatolojik ve immunohistokimyasal incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the protective effect of fisetin (FIS) against liver and kidney damage induced by patulin (PAT) in mice. A total of 48 CD-1 male mice were used in the study. A total of 4 groups (n:12) were formed, as follows control, PAT, FIS and FIS+PAT. The control group was given 0.9% NaCl (2 mg/kg b.a.) containing 0.1% dimethylsulfoxide (DMSO) intraperitoneally (p.i) for 4 days. Patulin group received a single dose of 3.75 mg/kg/b.w p.i. PAT on day 4, and FIS group received 2.5 mg/kg/b.w p.i (0.1% in DMSO) FIS for 4 days. The group in which FIS+PAT was given together received 2.5 mg/kg b.w FIS for 7 days, and a single dose of 3.75 mg/kg b.w PAT p.i on the 4th day. The study was terminated on the 8th day and blood, liver and kidney samples were taken from the mice. In serum samples alanine aminotransferase (ALT) and aspartate aminotransferase (AST) enzyme activities and creatinine, urea and blood urea nitrogen (BUN) levels were analyzed. In liver and kidney homogenates superoxide dismutase 1 (SOD1), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) activities and levels of glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), nuclear factor kappa-B (NF-κB), and nuclear transcription factor erythroid-2-like factor 2 (Nrf2) were measured. In addition, histopathological and immunohistochemical examinations were performed on liver and kidney samples.