Bariatrik cerrahi sonrası b12 vitamin düzeyinin nörolojik hastalıklar üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 790147
  2. Yazar: GÖKSU BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI BARLA DEMİRKOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya Sağ lık Örgütü̈ (DSÖ ) obeziteyi, sağ lığı bozabilecek ş ekilde vücutta anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Bariatrik cerrahi sonrası B12 vitamini eksikliği sık görülmekte olup, eksikliği çeşitli nörolojik bozukluklara sebep olduğu gibi, sinir sisteminde meydana gelen bu bozukluklar spesifik olmamakla beraber, tedavi edilmezse kalıcı hasarlara neden olabildikleri bilinmektedir. Bu çalışmada 01.10.2022 ile 01.12.2022 tarihleri arasında 2019-2021 yılları arası İstanbul'da özel bir bariatrik cerrahi kliniğinde cerrahi operasyon geçiren hastaların geriye dönük kan tahlilleri incelenerek ilgili analizler yapılmıştır. Bariatrik cerrahi geçiren hastalar 2 gruba ayrılmış nörolojik hastalığı olan ve olmayan olmak üzere her bir grup 24 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada, katılımcıların demografik bilgileri, kişiye ait ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 3.ay ve 12.ay yaptırdıkları vitamin B12 laboratuvar sonuçları, hastaların boyu, ameliyat öncesi ağırlığı, ameliyat sonrası 3.ay ve 12.ay ağırlıkları geriye dönük hasta dosyalarından elde edilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların B12 içeren besin tüketim sıklıkları incelendiğinde nörolojik hastalığı olmayan kişilerin günlük ortalama 5,77 mg B12'yi besinler ile beslendiği belirtilmiştir. Bu çalışmada araştırmaya katılan ve nörolojik hastalığı olmayan bireylerin ameliyat sonrası 12. ay diyetle B12 alım miktarı 5,77±3,85 μg, nörolojik hastalık varlığında ameliyat sonrası 12.ay diyetle B12 alım miktarı 7,22±4,11 μg olduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların B12 vitamin durumu incelendiğinde nörolojik gruptaki hastaların ameliyat önce B12 vitamin durumu 3.ayda azalma göstermiş ilaç tedavisi ile 12.ayda değerler düzelmiştir. B12 tedavisi olan hastaların tamamı belirti gösteren ve tanısı konulan nörolojik hastalık belirtilerinde azalma görülmüştür. Çalışmamızın daha fazla sayıda hasta ile ve çok merkezli şekilde yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization (WHO) defines obesity as abnormal or excessive fat accumulation in the body that can impair health. Vitamin B12 deficiency is common after bariatric surgery, and its deficiency causes various neurological disorders. In this study, retrospective blood analyzes of patients who underwent surgery in a private bariatric surgery clinic in Istanbul between 01.10.2022 and 01.12.2022 between 2019-2021 were analyzed and related analyzes were made. Patients undergoing bariatric surgery are divided into 2 groups, with and without neurological disease, each group consists of 24 people. In the study, the demographic information of the participants, the vitamin B12 laboratory results of the person before the surgery, the 3rd month and the 12th month after the operation, the height of the patients, the preoperative weight, the 3rd and 12th month weights of the patients were obtained from the retrospective patient files. When the frequency of B12-containing food consumption of the patients participating in the study was examined, it was stated that people without neurological disease were fed an average of 5.77 mg of B12 daily. In this study, it was determined that the dietary B12 intake of the individuals who participated in the study and who did not have a neurological disease was 5.77±3.85 μg in the 12th month after surgery, and 7.22±4.11 μg in the 12th month postoperatively in the presence of neurological disease. When the vitamin B12 status of the patients participating in the study was examined, the preoperative vitamin B12 status of the patients in the neurological group decreased in the 3rd month, and the values improved in the 12th month with drug treatment. All of the patients who received B12 treatment showed a decrease in the symptoms of neurological diseases that were symptomatic and diagnosed. It is recommended that our study be conducted with a larger number of patients and in a multicenter manner.