Dinamik nöromüsküler stabilizasyon egzersizlerinin ve pilatesin dinamik denge, fonksiyonel performans ve kor kas dayanıklılığı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of dynamic neuromuscular stabilization exercises and pilates on dynamic balance, functional performance and core muscle endurance
  1. Tez No: 790152
  2. Yazar: NURBANU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
DNS egzersizleri ve pilates kor stabilizasyon, denge ve duruş üzerinde etkili olduğu bilinen iki farklı egzersiz yaklaşımı olarak belirtilmiştir. Dns ve pilates egzersizileri hareket verimliliğini optimize etmek, koordinasyon, denge, kas simetrisi üzerine kanıtlanmış etkisi olan yöntemlerdendir. Bu sebeple çalışmamızda dns ve pilates egzersizlerinin dinamik denge, fonksiyonel performans ve kor kas dayanıklılığı üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 20-60 yaş arası çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 30 sağlıklı kadın birey katılmıştır. Pilates grubuna haftada 2 defa 40 dakika 6 hafta süreyle stabilizasyon egzersizleri uygulanmıştır. Dns grubuna ise haftada 2 defa 40 dakika 6 hafta süreyle stabilizasyon egzersizleri uygulanmıştır. Her iki grup için de 1. seanstan önce ve 12. seans sonrası değerlendirmeler yüz yüze yapılmıştır. Bireylerin fonksiyonel performans parametresinin değerlendirilmesinde 6 dakika yürüme testi kullanılmıştır. Dinamik denge değerlendirmesi için Star Excursion Balance (Yıldız Denge Testi) kullanılmıştır. Kor kas dayanıklılığını değerlendirmek için gövde fleksiyon, gövde ekstansiyon ve yan köprü testleri kullanılmıştır. Fonksiyonel performans değerleri açısından dns ve pilates yapan gruplar arasında ilişki olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Dinamik denge ve kor kas dayanıklılığı değerlerine bakıldığında sağ anteriomedial ve gövde fleksiyon sonuçlarında pilates yapan grup dns yapan gruba göre daha yüksek ve anlamlı bir sonuç bulunmuştur (p=0.03). Sonuç olarak dns ve pilates yöntemleri fonksiyonel performans üzerine benzer etkiye sahip iken, pilates yöntemi dinamik denge ve kor kas dayanıklılığını dns yöntemine göre bazı değerlerde daha fazla geliştirmiş. İstatiksel olarak anlamlı sonuçların çıkabilmesi için bu alanda eş zamanlı, daha büyük örneklem ve aynı zaman da daha uzun soluklu çalışmaların ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
DNS exercises and pilates are two different exercise approaches known to be effective on core stabilization, balance and posture. Dns and pilates exercises are methods that have proven effects on optimizing movement efficiency, coordination, balance and muscle symmetry. For this reason, our study aimed to examine the effects of dns and pilates exercises on dynamic balance, functional performance and core muscle endurance. Thirty healthy female individuals between the ages of 20 and 60 who voluntarily agreed to participate in the study participated in the study. Stabilization exercises were applied to the Pilates group for 40 minutes twice a week for 6 weeks. On the other hand, stabilization exercises were applied to the Dns group for 40 minutes twice a week for 6 weeks. For both groups, face-to-face evaluations were made before and after the 1st session. The 6-minute walking test was used to evaluate the functional performance parameter of individuals. Star Excursion Balance was used for dynamic balance evaluation. Trunk flexion, trunk extension and side bridge tests were used to evaluate core muscle endurance. In terms of functional performance values, it was found that there was no relationship between dns and pilates groups (p>0.05). Considering the dynamic balance and core muscle endurance values, a higher and more significant result was found in the right anteromedial and trunk flexion results in the pilates group than in the dns group (p=0.03). As a result, while dns and pilates methods had similar effects on functional performance, pilates method improved dynamic balance and core muscle endurance more than dns method in some values. In order to obtain statistically significant results, simultaneous, larger sample and longer-term studies are needed in this area.