Üniversite öğrencilerinde rekreasyonel farkındalık ve yaşam doyumu ilişkisi (Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi örneği)
The relationship of recreational awareness and life satisfaction in university students (Karamanoğlu Mehmetbey University case)
- Tez No: 790165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ALPARSLAN ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenimine aktif olarak devam eden üniversite öğrencilerinin rekreasyonel farkındalıklarının yaşam doyumu ile ilgili ilişkisini ortaya koymaktır. Ayrıca bu temel amacın yanında rekreasyonel farkındalık ve yaşam doyumu değişkenlerinin demografik özelliklere (cinsiyet, yaş ve gelir) ve günlük zorunlu işler dışında ayrılan süreye göre farklılaşma durumlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini üniversite öğrencileri oluştururken örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileri (n=773) oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı ve danışman tarafından“Kişisel Bilgi Formu”oluşturulmuş, oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”na ek olarak; 41 maddeden oluşan“ Rekreasyon Farkındalık Ölçeği (RFÖ)”, 5 maddeden oluşan“Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)”kullanılmıştır. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 27.00 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Rekreasyonel farkındalığın yaşam doyum puanlarının yordamasına ilişkin basit regresyon analizi, bağımsız gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için T testi ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Rekreasyonel farkındalığın yaşam doyumunu pozitif yönde etkilediği, rekreasyonel farkındalığın cinsiyete göre farklılaşmadığı, yaşa göre farklılaştığı ve rekreasyonel farkındalığın gelire göre farklılaşmadığı günlük zorunlu işler dışında ayrılan süreye göre farklılaştığı görülmüştür. Yaşam doyumunun cinsiyete göre farklılaşmadığı görülürken yaşam doyumunun yaşa ve gelire göre farklılaştığı, günlük zorunlu işler dışında ayrılan süreye göre farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to reveal the relationship between recreational awareness and life satisfaction of university students who are actively continuing their education at Karamanoğlu Mehmetbey University in the 2022-2023 academic year. In addition to this main purpose, it is aimed to reveal the differentiation status of the variables of recreational awareness and life satisfaction according to demographic characteristics (gender, age and income) and the time allocated outside the daily compulsory works. While the universe of the research consists of university students, the sample consists of university students (n=773) who are studying at Karamanoğlu Mehmetbey University in the academic year of 2022-2023, determined by the convenient sampling method. In the research, a“Personal Information Form”was created by the researcher and the consultant as a data collection tool, in addition to the“Personal Information Form”;“Recreation Awareness Scale (RFS)”consisting of 41 items and“Life Satisfaction Scale (LDS)”consisting of 5 items were used. Analyzes were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 27.00 program. Simple regression analysis regarding the prediction of life satisfaction scores by recreational awareness, T test and ANOVA analyzes were performed to determine the differences between independent groups. It has been observed that recreational awareness positively affects life satisfaction, recreational awareness does not differ according to gender, differs according to age, and recreational awareness does not differ according to income, but differs according to the time allocated outside of daily compulsory works. While it was observed that life satisfaction did not differ according to gender, it was observed that life satisfaction did not differ according to age and income, but did not differ according to the time allotted except daily compulsory works.