Geriatrik diz osteoartritlilerde modifiye otago ve nöromuskuler egzersiz programlarının düşme, yürüyüş, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of modified otago and neuromuscular exercise programs on falling, gait, physical function and quality of life in geriatric knee osteoarthritis
  1. Tez No: 790185
  2. Yazar: MEHMET ERCAN ODABAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN PELİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma geriatrik diz osteoartritlilerde Modifiye Otago ve Nöromuskuler egzersizlerin düşme, yürüyüş, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesine etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmada 88 birey yer aldı ve bireyler Modifiye Otago, Nöromuskuler ve Kontrol grubu olarak üçe ayrıldı. Bütün gruplara geleneksel fizyoterapi uygulamaları (Hotpack + Ultrason (US) + Transkutanöz Elektrik Stimülasyonu (TENS) yapıldı. Egzersiz gruplarına bu uygulamalara ek olarak Modifiye Otago ve Nöromuskuler egzersizler klinik ortamda haftada 2 gün, 12 hafta fizyoterapist eşliğinde yaptırıldı. Kontrol grubu sadece takip edildi. Hastalar tedavi öncesi ve sonrası temel parametreler açısından değerlendirildi. Bireylerde denge ve düşme riski için Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), düşme korkusu için Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (UDES), semptomlar ve fonksiyon için Western Ontario and McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC), kinezyofobi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), fonksiyonel kapasite için 6 dakika yürüme testi (6DYT), yaşam kalitesi için Nottingham Sağlık Profili (NSP), ağrı için McGill Kısa Form (MKF) anketi, yürümenin spatio-temporal değişkenleri için“Gait Analyzer”adlı android tabanlı bir akıllı telefon uygulaması kullanıldı. Eklem pozisyon hissi (EPH) gonyometre ile ölçüldü ve diz fleksiyonu 30° ve 60° hedef açılar olarak belirlendi. Tedavi sonrası egzersiz yapan grupların egzersiz deneyimleri cevapları 0-10 arasında değişen üç soru sorularak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effects on walking, physical function and quality of life. There were 88 individuals in the study and they were divided into three groups as Modified Otago, Neuromuscular and Control groups. Traditional physiotherapy applications (Hotpack + Ultrasound (US) + Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) were applied to all groups. In addition to these applications, Modified Otago and Neuromuscular exercises were performed 2 days a week in a clinical setting, accompanied by a physiotherapist for 12 weeks. The control group was only followed up. Patients were evaluated for basic parameters before and after treatment: Berg Balance Scale (BBS) and Timed Up Go Test (TUG) for balance and fall risk, International Fall Efficiency Scale (FES-I) for fear of falling, Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) for symptoms and function, Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) for kinesiophobia, 6-minute walk test for functional capacity (6MWT), Nottingham Health Profile (NHP) for quality of life, McGill Short Form (MSF) questionnaire for pain, an android-based smartphone application called“Gait Analyzer”were used for spatio-temporal variables in gait. Joint position sense (JPS) was measured with a goniometer and knee flexion was determined as 30° and 60° target angles. The exercise experiences of the groups who exercised after the treatment were evaluated by asking three questions with answers ranging from 0 to 10.