Three-dimensional accuracy comparison of digital and conventional impression methods in full-arch implant impression
Tam ark implant ölçülerinde dijital ve konvansiyonel ölçü yöntemlerinin üç boyutlu doğruluk karşılaştırması
- Tez No: 790191
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmamızın amacı, implant destekli protetik tedavilerde kullanılacak ağız içi tarayıcılar ile konvansiyonel yöntemin doğruluk ve hassasiyetini değerlendirmektir. Çalışmamızda, açılı ve paralel yerleştirilmiş 6 implantlı tam dişsiz poliüretan alt çene modeli referans model olarak kullanılmıştır. Referans modelden CMM (CMM Contura G2 10/16/06 RDS; Carl Zeiss Industrielle Mess Technik GmbH -Koordinat ölçüm makinesi) yardımıyla dijital bir referans model oluşturuldu. Referans model piyasada bulunan 5 farklı ağız içi tarayıcı (3Shape Trios4, Planmeca EmeraldS, Itero Element 5D,3Disc Heron, Primescan) ile 10'ar kez taranarak dijital veriler oluşturuldu. Referans modellerden ayrıca 10 adet konvansiyonel ölçü alınmış ve ölçüden elde edilen alçı modeller endüstriyel referans tarayıcı (3Shape 3E Lab Scanner, Kopenhag, Danimarka) ile taranarak STL formatında veriler elde edilmiştir. Tüm dijital veriler bir tersine mühendislik programı (Geomagic Control X, Geomagic, ABD) ile sanal ortamda kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS yazılımı sürüm 28 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi kullanılarak ikili farklılıkların anlamlılığını test etmek için Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Primescan grubu ve Itero Element5D grubunun medyan sapma değerleri, Emerald S-Planmeca grubu, Heron ios-3disc grubu ve konvansiyonel ölçü grubunun sapma değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the trueness and precision of intraoral scanners and conventional method to be used in implant supported prosthetic treatments. Complete edentulous polyurethane lower jaw model with 6 implants placed both angled and parallel was used as a reference model. A digital reference model was created with the help of a CMM (Contura G2 10/16/06 RDS; Carl Zeiss Industrielle Mess Technik GmbH Coordinate measuring machine). Reference model was scanned 10 times each with 5 different intraoral scanners (3Shape Trios4, Planmeca EmeraldS, Itero Element 5D,3Disc Heron, Primescan) available in the market and digital data were created. 10 conventional impression (Elite HD, Zhermack Spa, Italy) were also taken from the reference models and the plaster models obtained from the impression were scanned with an industrial reference scanner (3Shape 3E Lab Scanner, Copenhagen, Denmark) and data in STL format were obtained. All digital data were registered in a reverse engineering program (Geomagic Control X, Geomagic, USA). Statistical analyses performed using the IBM SPSS software version 28. The Mann-Whitney U test was performed to test the significance of pairwise differences using Bonferroni correction adjust for multiple comparisons. As a result, the median deviation values of the Primescan group and Itero Element5D group were found to be statistically significantly lower than the deviation values of the Emerald S-Planmeca group, Heron ios-3disc group and conventional impression group.