Capgras sendormunun fizyopatolojisini modellemek: Bir sanal lezyon çalışması
Modeling the physiopathology of capgras syndrome: A virtual lesion study
- Tez No: 790192
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Capgras Sendromu (CS) kişinin eşi, ebeveynleri, kardeşi gibi yakınlarının kendisine çok benzeyen başka bir“sahtekar”ile yer değiştirdiğine dair sanrılarla görünen nöropsikiyatrik bir bozukluktur. CS'de yüz tanıma ve/veya hipotez değerlendirme kusurlarının sanrılara neden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada CS'ye neden olduğu düşünülen nörofizyolojik süreçlerin sanal lezyonla sağlıklı grupta tetiklenmesi ile oluşan elektronörofizyolojik yanıtlar incelendi. İki oturumda gerçekleşen çalışmada ilk oturumda duygusal yüz komponenti için oksipital inhibisyon, ikinci oturumda ise hipotez değerlendirme ve gerçeklik izleme bölgesi olarak kabul edilen ventromedial prefrontal korteks (VMPFC) devamlı teta burst uyarımı (cTBS) ile inhibe edildi. Sağlıklı ve görme kusuru olmayan 15 genç erişkin çalışmaya dâhil edildi. Sanal lezyon öncesi ve sonrasında tanıdık, ünlü ve yabancı yüz uyaranları sunuldu. Delta bandında oksipital inhibisyon sonrasında frontal, fronto-santral bölgelerde tanıdık yüzlerde delta güç spektrumu anlamlı olarak azaldı. VMPFC inhibisyonunda ise frontal bölgelerde delta gücünde azalma, parietal ve parietaoksipital bölgedelerde artışizlendi. Teta bandı güç değişikliği, iki bölgen uygulanan inhibisyon sonrasında da tanıdık yüz uyaranında frontal bölgede azaldı. Ayrıca inhibisyon öncesi tanıdık yüz uyaranının, ünlü ve yabancı yüzlere kıyasla; deltada bandında frontal bölgede, tetada parietal bölgede anlamlı derecede farklılaştığı görüldü. CS'de delta freknası değişikliklerinin sanrı söylemi için biyomarker olarak izlenebileceği önerildi. CS'de sanrı nesnesinin yakınlar olması, VMPFC disfonksiyona bağlı gerçeklik izlenmesi kusuru ile ilişkilendirildi. Ayrıca iki faktör teorisinin aksine, sanrı oluşumu yalnıca birinci faktör ile tetiklenebildiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Capgras Syndrome (CS) is a delusion that appears with the beliefs of a person's relatives, such as spouse, parents, or sibling, who have been replaced by another very similar“imposter”. It is thought that emotional component of face recognition and/or hypothesis evaluation defects cause delusions in CS. In this study, electro neurophysiological responses that occur when neurophysiological processes thought to cause CS are triggered by a virtual lesion in the healthy subjects. Occipital area for the emotional face component was inhibited in the first session by continuous theta burst stimulation (cTBS). Then ventromedial prefrontal cortex (vmPFC), which is accepted as the hypothesis evaluation and reality monitoring region, was inhibited in the second session. Fifteen healthy young adults were included in the study. Familiar, famous and unfamiliar face stimuli were presented before and after the virtual lesion. After occipital inhibition in the delta band, the power spectrum was significantly reduced in familiar faces in the frontal and frontocentral regions. In vmPFC inhibition, a decrease in delta power was observed in the frontal regions and an increase in the parietal and parietal occipital regions. Theta band power decreased in the frontal region at familiar face stimulus after inhibition of both regions. In addition, it was observed that the familiar face stimulus before inhibition differed significantly in the delta band in the frontal region and in the theta parietal region compared to the famous and unfamiliar faces. It is thought that delta frequency power changes in CS can be followed as a biomarker for delusional belief. The reason for being relatives of the object of the delusion in CS was associated with the vmPFC dysfunction in reality monitoring, instead of emotional face dysfunction. It was also shown that unlike the two-factor theory, delusional formation can only be triggered by the first factor.