Ortaöğretim öğrencilerinin tenis sporuna yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Examining the avarebess levels of secondary school students for tennis
  1. Tez No: 790202
  2. Yazar: AYSEL KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN TENİS SPORUNA YÖNELİK FARKINDALIK DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Aysel KARACAOĞLU Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Yüksek Lisans Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Mehmet KARGÜN İkinci Danışman: Doç. Dr. Yusuf SOYLU Ocak 2023 xii + 51 sayfa Bu araştırma ortaöğretim düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin tenis sporuna yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi amaçlanarak hazırlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan genel tarama modeli benimsenerek hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formunun yanı sıra üç alt boyuttan oluşan tenis spor farkındalık ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma grubunu %41'I erkek, %59'u kız olmak üzere toplam 400 ortaöğretim düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrenci oluşturmuş. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin istatistiksel işlemlerinin belirlenmesi için ilk olarak verilerin normallik dağılımına bakılmıştır. Verilerin normal dağılımdan geldiği tespit edildikten sonra T-testi ve ANOVA testi istatistiksel işlemler için tercih edilmiştir. Elde edilen bulgulara bakıldığında bilişsel ve duyuşsal alt boyutlarında cinsiyete göre anlamlı farklılık tespit edilirken devinişsel alt boyutta cinsiyete göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Öğrencilerin haftalık spor yapma durumuna göre yapılan analiz sonuçlarında duyuşsal alt boyutunda anlamlı farklılık tespit edilirken bilişsel ve devinişsel alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Öğrencilerin okul türü değişkenleri durumuna göre yapılan analiz sonuçlarında duyuşsal alt boyutunda anlamlı farklılık tespit edilirken bilişsel ve devinişsel alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Öğrencilerin öğrenim görmekte oldukları sınıf durumu ile bilişsel, duyuşsal ve devinişsel alt boyutları arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Bu doğrultuda araştırma sonuçlarına bakıldığında kız öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve devinişsel farkındalıklarının erkek öğrencilerden yüksek olduğu ayrıca 9. sınıf öğrencilerinin bilişsel, duyuşsal ve devinişsel farkındalıklarının diğer sınıf gruplarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan ailelerinde veya çevrelerinde spor yapan birileri olan öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve devinişsel farkındalıklarının olmayanlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın önemli sonuçlarından biriside ölçekte yer alan sorulara verilen cevaplar neticesinde genel olarak ortaöğretim öğrencilerinin bilişsel ve devinişsel olarak az düzeyde farkında olmaları duyşsal olarak orta düzeyde farkında olmalıdır.
Özet (Çeviri)
MASTER'S THESİS EXAMİNİNG THE AVAREBESS LEVELS OF SECONDARY SCHOOL STUDENTS FOR TENNIS Aysel KARACAOĞLU Tokat Gaziosmanpaşa University, Master's Thesis, Health Sciences Institute,Physical Education and Sports Department Advisor: Assoc.Dr. Mehmet KARGÜN Second Advisor: Assoc.Dr.Yusuf SOYLU January 2023, xii + 51 pages This research was prepared with the aim of examining the awareness levels of students studying at secondary school level towards tennis. The research was prepared by adopting the general screening model, which is among the quantitative research methods. In addition to the demographic information form prepared by the researcher within the scope of the research, the tennis sports awareness scale consisting of three sub-dimensions was used as a data collection tool. The research group consisted of 400 secondary school students, 41% of whom were boys and 59% were girls. In order to determine the statistical processes of the data obtained within the scope of the research, the normality distribution of the data was first examined. After it was determined that the data came from a normal distribution, T-test and ANOVA test were preferred for statistical operations. Considering the findings, there was a significant difference according to gender in the cognitive and affective sub-dimensions, while no significant difference was found in the psychomotor sub-dimension according to gender. In the results of the analysis made according to the weekly sports status of the students, a significant difference was found in the affective sub-dimension, while no significant difference was found in the cognitive and psychomotor sub-dimensions. In the results of the analysis made according to the school type variables of the students, a significant difference was found in the affective sub-dimension, while no significant difference was found in the cognitive and psychomotor sub-dimensions. No significant difference was found between the class status of the students and their cognitive, affective and psychomotor sub-dimensions. In this direction, when the results of the research are examined, it has been determined that the cognitive, affective and psychomotor awareness of female students is higher than that of male students, and the cognitive, affective and psychomotor awareness of 9th grade students is higher than that of other class groups. On the other hand, it has been determined that the cognitive, affective and psychomotor awareness of students who have someone who does sports in their family or environment is higher than those who do not. As a result of the answers given to the questions in the scale, one of the important results of the research is that secondary school students should be aware of low cognitive and psychomotor awareness at a moderate level emotionally.