Ankara Üniversitesi öğrencilerinin, Ankara Üniversitesi tarafından sunulan spor olanaklarından yararlanma düzeyi
The Stuation of the Ankara University students' using the sport opportunities provided by Ankara University
  1. Tez No: 88992
  2. Yazar: SERDAR GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
50 ÖZET Ankara Üniversitesi öğrencilerinin, Ankara Üniversitesi tarafından sunulan spor olanaklarından yararlanma düzeyi. Bu araştırmanın amacı, Ankara Üniversitesinin spor tesislerinin değerlendirmesini yaparak öğrencilerin tesislerden yararlanma düzeylerini ortaya koymaktır. Bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Konu ile ilgili bilgiler, kaynakların taranması ve geliştirilen anketin uygulanmasından elde edilmiştir. Ankara Üniversitesinin tüm fakülte ve yüksekokullarında 1997-1998 öğretim yılında ön-lisans ve lisans programlarına kayıtlı 36.587 öğrenci evreni ve uzlaşmalı dağılım yöntemi ile belirlenen 649 öğrenci bu araştırmanın ömeklemini oluşturmaktadır. Yüksek lisans öğrencileri evrene dahil edilmemiştir. Uygulanan anketler bilgisayar ortamında S.P.S.S. (Statistical Package Program for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler ile Ki-Kare (Chi-Square) istatistiksel işlemler kullanılmıştır. İstatistik test sonuçlarında p değerinin 0.05'den küçük olması (p< 0.05) durumunda grup ve ölçümler arası anlamlı fark olduğu kabul edilmiştir. Ankara Üniversitesi 6.400 m2 kapalı 25.000 m2 açık, toplam 31.400 m2 spor yapma alanına sahiptir, öğrenci başına 0,175 m2 kapalı ve 0,5 m2 açık spor alanı düşmektedir. Spor aktivitesinde bulunmayan erkeklerin oranı %25,9.bayanların oranı %39,4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY The stuation of the Ankara University students' using the sport opportunities provided by Ankara University. The aim of this research is, to determine the degree of the student's utilization of the facilities through making an evaluation of the sports facilities of Ankara University. In this resarch, scanning method has been used. The information related to the matter is obtaind from scanning of the sources and application of the built up survey. 36,587 students forming a student population and having been registered prep-school and to the under graduate programs of all the faculties and the enstitutions of higher education of Ankara University and 649 students who were chosen through the method of compromise allocation (conventional distribution) constitudes the sample of this research. Graduate students are not included in this population. The applied surveys are analysed in the computer envirement by using the Statistical Package Programe for Socail Sciences (SPSS). In the analysis of the data, defining statistics and chi-square statistical processes have been used. As a result of the statistical tests, it is eaccepted that there is a considerable amount of defferance between the group and measures. Ankara University has a total of 31,400 m2 of sports fields of which 6,400 m2is indoors and 25,000 m2is autdoors. Per student, there exists 0,175 m2 indoor and 0.5 m2 outdoor sports field. The rate of males not participating in sports activities is found out to be 25.9 % and this rate is 39.4 % for females.