Yumurta alerjisinde bileşene dayalı tanının önemi
The importance of component based diagnosis inEGG allergy
  1. Tez No: 790210
  2. Yazar: CANBERK AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFER MEHTAP YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Besin alerjisi çocukların hayatını büyük ölçüde etkileyen önemli bir sağlık sorunudur, yumurta en sık ikinci etkendir. Yumurta alerjisi tanısında altın standart test, çift kör plasebo kontrollü besin yükleme testidir. Uygulama güçlüğü ve anafilaksi riski nedeniyle besin yükleme testlerinin yerine bileşene dayalı tanı testlerinin kullanılması halen araştırılmaktadır. Yumurta alerjisine sebep olan bileşenlerin büyük bir kısmı yumurta beyazı kaynaklıdır, ovomukoid ve ovalbumin major alerjenlerdir. Bu çalışmaya Nisan 2021 ve Mayıs 2022 tarihleri arasında yumurta alerjisine bağlı atopik dermatit ve/veya ürtiker klinik öykü ve bulguları ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmunolojisi Polikliniği'ne başvuran; deri prik testinde yumurta beyazı ve/veya yumurta sarısı pozitifliği (≥3 mm) saptanan 25 olgu yumurta alerjisi grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Herhangi bir hastalığı olmayan 25 çocuk kontrol grubu olarak alındı.
Özet (Çeviri)
Food allergy is an important health problem that greatly affects the lives of children, eggs being the second most common factor. The gold standard test in the diagnosis of egg allergy is the double-blind placebo-controlled food challenge test. The use of component-based diagnostic tests instead of food challenge tests is still under investigation due to the difficulty of administration and the risk of anaphylaxis. Most of the components that cause egg allergy originate from egg white, ovomucoid and ovalbumin are the major allergens. In this study, between April 2021 and May 2022, atopic dermatitis and/or urticaria due to egg allergy admitted to Trakya University Faculty of Medicine Pediatric Allergy and Immunology Polyclinic with clinical history and findings were included; twenty-five cases with egg white and/or egg yolk positivity (≥3 mm) in the skin prick test were included in the study as the egg allergy group. 25 children without any disease were taken as the control group.