19. yüzyıl Rus edebiyatında mektup roman
The epistolary novel in Russian literature of the 19th century
- Tez No: 867752
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN OLCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacını, edebi bir tür olarak mektup romanı tanıtmak, Avrupa edebiyatında doğan mektup romanın Rus edebiyatındaki yansımalarını bütünlüklü bir yapıda anlatmak ve 19. yüzyıl Rus edebiyatında ortaya çıkan örnek mektup romanları incelemek oluşturmaktadır. Bu doğrultuda yapılacak olan bir inceleme, mektup romandan önce mektupla anlatım geleneğini, Mihail M. Bahtin'in roman kuramını ve mektup romanın başta gelen özelliklerini kuramsal bir bakışla ele almayı gerektirmektedir. Kuramsal bakıştan sonra 19. yüzyıla kadar gelmiş olan mektup romanın Rus edebiyatındaki tarihsel gelişimi ele alınmaktadır. 19. yüzyıl Rus edebiyatı öncesinde 17. ve 18. yüzyıllardaki mektup kültürüyle bir giriş yapılmaktadır. Ortaya çıktığı edebi akım olan santimantalizmin çatısı altında mektup roman yaratıcılığı ile Avrupa edebiyatından Rusçaya çevrilecek ve öykünülecek kadar değer gören mektup romanlar anlatılmaktadır. 18. yüzyıl Rus mektup roman ve uzun öykülerinden örnekler başlıklara ayrılarak verilmektedir. Çalışmamızın ana konusunu oluşturan 19. yüzyıldaki mektup romanların Türkçede tanıtılması, türe dayalı başlıca özelliklerinin irdelenmesi, dönem özelliklerine göre sınıflandırılması, içerik ve biçimsel özellikleri itibariyle incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız, mektup türündeki eserlerin içeriklerinin nitel araştırmalar ışığında, Rus mektup romanın özgünlüğüne örnek oluşturacak şekilde açıklanmasıyla sonlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce epistolary novel as a literary genre, to discuss the reflections of the epistolary novel, which originated in European literature, on Russian literature within a comprehensive framework and to examine examples of epistolary novels that emerged in 19th century Russian literature. Therefore, this study must first address the tradition of letter-writing prior to the epistolary novel, Mikhail Bakhtin's theory of the novel, and the main features of the epistolary novel from a theoretical perspective. After the theoretical perspective, the historical development of the epistolary novel in Russian literature up to the 19th century is presented. An introduction is provided with the culture of letter-writing in the 17th and 18th centuries before the 19th century Russian literature. This study explores epistolary novel creativity under the umbrella of the literary movement of sentimentalism, and epistolary novels in European literature deemed worthy of translation and emulation into Russian. Examples from the 18th century Russian epistolary novels and long stories are presented under separate headings. The main topic of our study involves the introduction of epistolary novels from the 19th century in Turkish, examining their genre-based main features, classifying them in accordance with the characteristics of the period, and analysing them in terms of content and formal features. Our study concludes with the explanation of the contents of works produced in the letter genre in light of qualitative research, exemplifying the originality of the Russian epistolary novel.