Sencer sonrası Türkistan Bölgesinin siyasi durumu (XII. asırdan XIII. asrın başlarına kadar)
Political status of Turkistan Region after Sencer (From the XII. century to the beginning of the XIII. century)
  1. Tez No: 790219
  2. Yazar: MEHMET ULAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA SUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tarihi dönem boyunca gerek siyasi – sosyal gerekse coğrafi ve ekonomik açıdan önemli bir bölge olarak karşımıza çıkan Türkistan coğrafyasının Sencer sonrası dönemi çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Çeşitli devletlere ve farklı milletlere ev sahipliği yapan, ticaret yollarının kesiştiği Türkistan'ın, Büyük Selçuklu Devleti'nin en uzun hüküm süren Sultan Sencer dönemindeki durumu alanımız açısından önem teşkil etmektedir. Sultan Sencer; Karahanlılar, Gazneliler, Hârizmşahlar, Gurlular, Kara Hıtaylılar ve göçebe Oğuzlar ile Türkistan coğrafyası için mücadele etmiştir. Katvan savaşında Sultan Sencer Kara-Hıtaylara yenilince Büyük Selçuklu Devleti Türkistandaki hâkimiyetini kaybetmiştir. Kara-Hıtaylar Türkistan bölgesini işgal etmişlerdir. Hârizmşahlar, Abbasi halifesi, Gurlular ve Kara-Hıtaylılar Türkistana hâkim olabilmek için mücadele etmişlerdir. Türkistandaki kentler bu devletler arasında yaşanan mücadeleler nedeni ile sürekli el değiştirmiştir. Moğolların batıya doğru ilerlemesi ile Türkistan coğrafyası Moğol egemenliğine girmiştir. Moğollar Cengiz Han önderliğinde Türkistan kentlerini birer birer işgal ederek batıya doğru ilerlemeyi sürdürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about after the period of Sultan Sencer on Turkistan Region known as a city had both political-social and geographic-economical importance throughout the history. The period under the control of Sultan Sencer–longest ruler of Great Seljuks on Turkistan that is home to many states and different nations and an important junction point of trade routes, has an importance on our study. Sultan Sencer fought for Karakhanids, Ghaznavids, Harzemshahs, The Gurus, Qara Hitais and Nomadic Oghus. In Battle of Qatwan Sultan Sencer lost the war against Qara Hitais and lost their control on the Turkistan. Then Qara Hitais occupied the Turkistan Region. Harzemshahs, Abbasid Caliphate, The Gurus and Qara Hitais fought a battle to dominate the Turkistan Region. Because of struggle between this states, controller of the cities changed constatly. Turkistan Region came under the control of Mongols after the raids of Mongolian to the western region. Under Genghis Khan, Mongol army occupied all Turkistan cities and expanded their terriority to the west.