Özel gereksinimli bireylerin ebeveynlerinde ölüm kaygısı ve sosyal destek algıları arasındaki ilişki
The relationship between death anxiety and perceptions of social support in parents of individuals with special needs
  1. Tez No: 790246
  2. Yazar: HELİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Özel gereksinimi bulunan çocuğun sorumlulukları ebeveynler için yaşamsal önemli bir hal alabilmektedir. Bu durum, ebeveynlerin çocuğun bakımıyla ilgili hassasiyetleri nedeniyle, kendilerine bir şey olması halinde çocuğun durumunun ne olacağına ilişkin tedirginlik ve hatta ölüm kaygısı yaşamalarına sebebiyet verebilmektedir. Ebeveynlerin gördüğü sosyal desteğin, bu kaygının giderilmesinde önemli olabileceği düşüncesine dayalı olarak bu araştırmada, özel gereksinimi bulunan bireylerin ebeveynlerinde ölüm kaygısı ve algılanan sosyal destek algıları arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ebeveynlerin sosyo-demografik özelliklerinin ve özel gereksinimi bulunan çocuğa ilişkin bazı özelliklerin, ele alınan her iki değişken açısından istatistiksel olarak anlamlı bir belirleyici faktör olup olmadığının test edilmesi araştırmanın alt amacı olmuştur. Bu amaçlarla, bir nicel araştırma kapsamında Kocaeli ili Darıca ilçesinde yer alan üç özel eğitim merkezinde eğitim gören özel gereksinimi bulunan çocukların ebeveynleri içerisinden 274 katılımcıdan yüz yüze anket yöntemine dayalı olarak veri elde edilmiştir. Veriler, SPSS 24 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular, araştırma örnekleminde algılanan sosyal destek ortalamasının orta düzeyde, ölüm kaygısının ise orta-yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Algılanan sosyal destek ile ölüm kaygısı arasında güçlü bir negatif yönlü ilişki bulunduğu anlaşılmıştır. Araştırmanın ortaya koyduğu bu ampirik bulgular, ölüm kaygısını azaltmak noktasında algılanan sosyal desteğin önemli olduğuna işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The responsibilities of the child with special needs can become vitally important for the parents. This situation can cause parents to experience uneasiness and even death anxiety about the situation of the child if something happens to them, due to the sensitivity of the parents to the care of the child. Based on the idea that the social support of parents may be important in eliminating this anxiety, it was aimed to determine statistically the relationship between death anxiety and perceived social support perceptions in the parents of individuals with disabilities. The sub-purpose of the study was to test whether the socio-demographic characteristics of the parents and some characteristics of the child with disabilities were statistically significant determinants for both variables. For these purposes, data were obtained based on face-to-face survey method from 274 participants among the parents of children with disabilities who were educated in three special education centers in Darıca, Kocaeli, within the scope of a quantitative research. The data were analyzed in the SPSS 24 statistical package program. The findings obtained as a result of the analyzes showed that the average of perceived social support in the research sample was moderate, and death anxiety was at a moderate-high level. It has been understood that there is a strong negative relationship between perceived social support and death anxiety. These empirical findings of the research indicated that perceived social support is important in reducing death anxiety.