HyFlex öğretim modeline yönelik öğretmen deneyimlerinin incelenmesi
Examining teacher experiences on the hyFlex teaching model
  1. Tez No: 790261
  2. Yazar: SİNEM DURALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
21.yüzyılda teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte öğrencilerin artık farklı bilişsel stillerine ve ihtiyaçlarına daha iyi cevap vermeye yönelik hem yüz yüze ortamlarda hem de çevrim içi ortamlarda eğitim almalarına olanak tanıyan öğretim modelleri tasarlanmıştır. Bunlardan biri de öğrencilere öğrenme süreçlerinde daha fazla esneklik sağlayan ve zorunlu eğitim kesintilerinde alternatif bir eğitim yöntemi olarak eğitimin devamlılığı için kullanılan HyFlex öğretim modelidir. Olgubilim modeli ile tasarlanan bu araştırmada, farklı eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerin HyFlex öğretim modeline yönelik deneyimleri ve bu deneyime yönelik görüşleri incelenmiştir. Çalışma 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında, İstanbul ilinde K-12 seviyesinde görev yapan farklı branşlardan on beş öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Süreç boyunca nitel veriler, ders planları değerlendirme formu, ders işlenişleri değerlendirme formu, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, HyFlex öğretim modelinin öğrenci başarı ve motivasyonu üzerindeki etkisinin en az geleneksel yüz yüze eğitimdeki kadar etkili olduğu, öğrencilerin aynı kalitede öğrenme deneyimlediği ve yeniden kullanılabilirlik temasının öğrencilerin öğrenmesini güçlendirdiği saptanmıştır. Diğer yandan, araştırma bulgularına dayanarak öğretmenlerin ders öncesi planlarında öğrencilerine öğrenme kazanımlarına uygun her katılım modu (tamamen asenkron, tamamen senkron, tamamen yüz-yüze) için ön hazırlık yaptırmaları ve ders tasarımlarını sürekli olarak değerlendirip gözden geçirmeleri, güncel tutmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology in the 21st century, teaching modes have been designed that allow students to receive education in both face-to-face and online environments to better respond to diverse cognitive styles and needs. One of them is the HyFlex teaching model, which gives students more flexibility in their learning processes and being used as an alternative education method for the continuity of education in compulsory education cuts. In this study designed as phenomenological research, the experiences of teachers working in different schools regarding the HyFlex learning model and their opinions on this experience were examined. The study was carried out with fifteen teachers from different branches working at the K-12 level in the province of Istanbul in the 2021-2022 academic year. Throughout the study, qualitative data were collected with lesson plan evaluation form, instruction evaluation form, and semi-structured interview form. At the end of the study, it was found that the effect of the HyFlex teaching model on student achievement and motivation was at least as effective as traditional face-to-face education, students experienced the same quality of learning, and the reusability theme strengthened students' learning. On the other hand, by regarding the results of the study, it was suggested that teachers should prepare their students for each participation mode (fully asynchronous, fully synchronous and fully face-to-face) in accordance with their learning outcomes in their pre-lesson plans, and that they should constantly evaluate and review their course designs and keep them up-to-date.