Aloe vera bitkisinin soğukta depolanan levrek (Dicentrachus labrax) dilimlerinin kalitesi üzerine etkileri
The effect of aloe vera plant on the quality of sea bass (Dicentrachus labrax) slices during cold storage
- Tez No: 790281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, %100 ve %75 Aloe vera jel (AVJ) konsantrasyonu ile kaplanan levrek (Dicentrachus labrax) dilimlerinin soğukta muhafazası sırasında (4±1°C' de 13 gün) kalitesinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Fiziksel (renk, tekstür), kimyasal (pH, TVB-N, TBARS, PV) ve duyusal parametreler için depolamanın 0., 3., 6., 8., 10. ve 13. günlerinde analizler yapılmıştır. Kontrol örnekleri 6. günde tüketilebilir TVB-N sınır değerine ulaşırken, %100 ve %75 AVJ uygulanan levrek dilimleri TVB-N sınır değerine sırasıyla 8. ve 10.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the changes in the quality of sea bass (Dicentrachus labrax, Linnaeus 1758) slices coated with 100% and 75% Aloe vera gel (AVG) concentration during cold storage (4±1°C at 13 days). Analyzes were performed for physical (color, texture), chemical (pH, TVB-N, TBARS, PV) and sensory parameters on 0., 3., 6., 8., 10. ve 13. days of storage. In this study, control samples reached the acceptable limit of consumption for TVB-N in 6 days, while sea bass slices applied 100% and 75% AVG reached the TVB-N limit value in 8 and 10 days, respectively.