Acil uzaktan eğitim sürecinde fen öğretimine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and student opinions on science teaching in the emergency distance education process
- Tez No: 790282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Pandemi ile birlikte yüz yüze eğitim yerini uzaktan eğitime bırakmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu uygulamaya geçilmiştir. Uzaktan eğitim, yükseköğretim programlarında sıklıkla adını duyduğumuz bir kavram olmakla beraber tüm öğretim kademelerinde uygulanmak zorunda kalması bazı sorunlara sebep olmuştur. Çalışmada fen bilimleri öğretimi, acil uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda araştırılmıştır. Araştırmaya, Fen ve Mühendislik Bilimleri Etik Kurulu'nun 01.06.2022 tarihli E. 240381 sayısıyla onay alınmıştır. Araştırmada örneklemi, Kocaeli ili Dilovası ilçesinde çalışmakta olan 20 fen bilimleri öğretmeni ve her sınıf seviyesinden 10 öğrenci olmak üzere merkez ve köy okulu olarak iki farklı okuldan 80 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma nitel olarak çalışılmış, içerik analizi, yoğunluk örnekleme yöntemi ve olgubilim deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve çözümleme için betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerde olumsuz sonuçlar, fırsat eşitsizliği, ölçme değerlendirmede yaşanan tutarsızlıklar, uygulamadaki teknik problemler, deneylerin uzaktan yapılma güçlüğü, soyut konulardaki öğrenme eksiklikleri ve öğretmen merkezli bir anlayışla derslerin yürütülmesi öne çıkmıştır. Bunun yanında olumlu olarak eğitimde teknolojinin entegrasyonu, araştırma becerilerinin artması, zaman ve mekândan bağımsızlık gibi görüşler de söz konusu olmuştur. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde olumsuz deneyimler, fen deneylerinde yaşanan malzeme eksikliği, ölçme değerlendirmedeki tutarsızlıklar, derslere bağlanmada yaşanan teknik problemler şeklinde olurken olumlu yönleri ise derslerin tekrarlarını izleyebilme, internet ortamı dolayısıyla kaynak çeşitliliğinin artması şeklindedir. Fen bilimleri öğretmenlerinin ve öğrencilerinin acil uzaktan eğitim sürecinde yaşadıkları deneyimler için ortak düşünceleri alışkın olmadıkları bir sisteme hazırlıksız yakalanmaları dolayısıyla çoğunlukla problem yaşadıkları ve uzaktan eğitimin bu acil öğretim sürecinde değerlendirilmesinin çok doğru olmadığıdır, fakat entegre bir şekilde kullanılması durumunda avantajlı olacağı şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
With the pandemic, face-to-face education has left its place to distance education. This practice has been implemented in our country as well as in the rest of the world. Although distance education is a concept that we hear frequently in higher education programs, it has to be applied in all education levels, which has caused some problems. In the study, science teaching was investigated in line with the opinions of teachers and students in the emergency distance education process. The research was approved by the Science and Engineering Sciences Ethics Committee in the issue of E. 240381 dated 01.06.2022. The sample of the research consists of 80 secondary school students from two different schools as central and village school, 20 science teachers working in Dilovası district of Kocaeli province and 10 students from each grade level. The research was studied qualitatively, content analysis, density sampling method and phenomenological design were used. As a data collection tool, a semi-structured interview form prepared in line with expert opinions was used and descriptive statistics were used for analysis. Negative results, inequality of opportunity, inconsistencies in measurement and evaluation, technical problems in practice, difficulties in conducting experiments remotely, learning deficiencies in abstract subjects and conducting lessons with a teacher-centered approach came to the fore in the interviews made with the teachers. In addition, there were positive views such as the integration of technology in education, increasing research skills, and independence from time and space. While the negative experiences in the interviews with the students are in the form of lack of materials in science experiments, inconsistencies in measurement and evaluation, technical problems in connecting to the lessons, the positive aspects are the ability to watch the repetitions of the courses and the increase in resource diversity due to the internet environment. The common thoughts of science teachers and students for their experiences in the emergency distance education process were that they mostly had problems because they were caught unprepared for a system they were not used to, and it was not very accurate to evaluate distance education in this emergency education process, but it would be advantageous if it was used in an integrated way.