Ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerinde sınav kaygısının obsesif kompulsif bilişler ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between exam anxiety and ocd beliefs in secondary and high school students
  1. Tez No: 790280
  2. Yazar: ONUR GEDİZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada merkezi sınava girecek olan ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerinin sınav kaygısının, obsesif kompulsif bilişler ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi seçkisiz olmayan, uygun örnekleme yöntemi ile oluşturulan ortaokul 8. sınıf 216 kız ve 194 erkek olmak üzere toplam 410 öğrenci, lise 12. sınıf 224 kız ve 227 erkek olmak üzere toplam 451 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, Obsesif İnanışlar Ölçeği-Çocuk ve Ergen Formu (OBQ-CV) ve Westside Sınav Kaygısı Ölçeği“WSKÖ”ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu aracılığı ile toplanmıştır. Ele edilen verilerin analizi“JAMOVİ 2.2.5”paket programı ile yapılmıştır. OKB bilişlerinin sınav kaygısı ile ilişkisini belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Ortaokul ve lise örneklemleri korelasyon değerleri ile iki korelasyon katsayısı arasındaki fark hesaplanmıştır. OKB bilişlerinin sınav kaygısını yordama durumunu test etmek amacıyla Çoklu Regresyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizinin okul türüne göre değişip değişmediğini görmek için Chow Testleri kullanılmıştır. Araştırmalarda, yapısal kırılmalar, Chow testiyle incelenmiştir. Araştırmanın regresyon analizi bulgularına göre; merkezi sınava girecek olan ortaokul 8. sınıf ve lise 12. sınıf öğrencilerinde her iki grupta sorumluluk/zarar beklentisi ve kesinlik/düşünce kontrolü sınav kaygısını anlamlı şekilde yordamaktadır. Mükemmeliyetçilik ise tek başına sınav kaygısını yordamamaktadır. Bu bulguya göre sınav kaygısında, sorumluluk/zarar beklentisi ve kesinlik/düşünce kontrolü değişkenleri önemli role sahip olduğu, ortaokul 8. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerinin, sorumluluk/zarar beklentisi ve kesinlik/düşünce kontrolü düzeylerinin artması ile sınav kaygısı düzeyinin de artış gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the association between test anxiety and obsessive-compulsive cognitions amongst middle school and high school students who will be taking the standardized test. The study's non-random sample consisted of a total of 451 students, including 410 8th graders 216 girls and 194 males and 224 girls and 227 boys in the 12th grades. The researcher used the Obsessive Beliefs Scale-Child and Adolescent Form (OBQ-CV), the Westside Exam Anxiety Scale“WSKO,”and a Personal Information Form to collect the data. The analyzed data were analyzed using the“JAMOVI 2.2.5”package application. A correlation analysis was done to examine the association between OCD cognitions and test anxiety. Test anxiety of OCD cognitions Multiple Regression Analysis was used to determine whether it was predictive or not, and Chow Tests were used to see if Multiple Regression Analysis changed according to school type. Using the Chow test, researchers examined structural breaks in studies. According to the regression analysis findings of the study, responsibility/harm expectation and certainty/thought control significantly predict test anxiety in both groups of 8th grade middle school and 12th grade high school students who will take the central exam. Perfectionism alone does not predict test anxiety. According to this finding, it can be said that the variables of responsibility/harm expectation and certainty/thought control have an important role in test anxiety, and the level of test anxiety increases with the increase in the level of responsibility/harm expectation and certainty/thought control of 8th and 12th grade students.