Kronik bel ağrısı olan hastalarda auriküler vagus sinir uyarımı ile konvansiyonel bel rehabilitasyonu etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of auricular vagus nerve stimulation and conventional low back rehabilitation in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 790295
  2. Yazar: GAMZE DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızın amacı kronik bel ağrılı (KBA) hastalarda auriküler vagus sinir uyarımı ile konvansiyonel bel rehabilitasyonu etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 20-60 yaş aralığında, son 3 aydır devam eden bel ağrısı olan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 60 hasta alındı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup 1'e konvansiyonel rehabilitasyon ve ev egzersizi, Grup 2'ye auriküler vagus stimülasyon tedavisi ve ev egzersizi verildi. Tedavi programı, haftada beş gün olmak üzere üç hafta boyunca toplamda 15 seans olarak planlandı. Katılımcılar, hasta tanıma formu, lomber bölge eklem hareket açıklığı ve mobilitesi (inklinometre, modifiye schober testi, el parmak-zemin mesafesi testi ve lateral el parmak-zemin testi), kas gücü (CSMI-Cybex Humac-Norm izokinetik dinamometre ve Lafayette manual kas gücü ölçme cihazı), endurans testleri, postüral kontrol ve denge değerlendirmesi (Biodex Denge Sistemi), Vizüel Analog Skala (VAS), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Oswestry Dizabilite İndeksi (ODİ) ile değendirildi. Tedavi öncesi ve tedavi bitiminden sonraki gün ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effectiveness of articular vagus nerve stimulation with conventional low back rehabilitation in patients with chronic low back pain (CBA). Sixty patients, aged between 18-60, with ongoing low back pain for the last 3 months and who voluntarily agreed to participate in the study were included. The patients were randomly divided into two groups. Conventional rehabilitation and home exercise were given to group 1, articular vagus stimulation treatment and home exercise were given to group 2. The treatment program was planned as a total of 15 sessions for three weeks, five days a week. Participants, patient identification form, lumbar joint range of motion and mobility (inclinometer, modified Schober test, hand finger-ground distance test and lateral hand finger-ground test), muscle strength (CSMI-Cybex Humac-Norm isokinetic dynamometer and Lafayette manual muscle strength measurement device) and endurance tests, assessment of postural control and balance (Biodex Balance System), Visual Analogue Scale (VAS), Beck Depression Scale (BDI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), Oswestry Disability Index (ODI). Measurements were made before and after the treatment.