Ankara Şehir hastanesi evde sağlık hizmetleri biriminden 2021 yılı içinde hizmet alan diyabet tanılı hastaların incelenmesi
Examination of patients diagnosed with diabetes who received services from ankara city Hospital home HEALTH care unit in 2021
- Tez No: 790296
- Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Günümüz çağının getirmiş olduğu teknoloji ile birlikte sağlık hizmetleri sunumunda, hasta yönelimli hizmeti kolaylaştıracak gelişmeler sağlanmıştır. Bunların başında evde sağlık hizmeti gelmektedir. Yaşlılıkla birlikte kronik hastalık oranı da artmaktadır. Kronik hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan hastalıklardan biri de diyabet hastalığıdır. Bu çalışmanın amacı; 2021 yılı içinde Ankara Şehir Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'nden hizmet almış diyabet tanılı hastaların sosyodemografik özellikleri, kullandığı ilaçlar, kan şekeri düzeyleri, hemoglobin a1c değerleri ve böbrek fonksiyon değerlerinin incelenmesini hedeflemektedir. Gereç ve yöntem: Araştırmamız analitik tipte kesitsel bir çalışmadır. Araştırmamızda 2021 yılında Ankara Şehir Hastanesi evde sağlık hizmetleri biriminden hizmet alan diyabetli erişkin hastalar incelenmiştir. Çalışma toplamda 826 kişi üzerinde yapılmıştır. Elde edilen verinin analizinde SPSS v.23 programı kullanılmıştır. Sayısal verinin normal dağılıma uyup uymadığına histogram grafiğine, skewness, kurtosis değerine bakılarak ve Shapiro-Wilk testi yapılarak (p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: With the technology brought by today's age, developments have been made in the provision of health care services to facilitate patient-oriented service. Home health care service is one of the most important of these. With aging, the rate of chronic diseases also increases. One of the leading chronic diseases is diabetes. This study aims to examine the sociodemographic characteristics, medications, blood glucose levels, hemoglobin a1c values, and renal function values of patients diagnosed with diabetes who received services from Ankara City Hospital Home Health Care Unit in 2021. Materials and Methods: Our study is an analytical cross-sectional study. In our study, adult diabetic patients who received services from Ankara City Hospital Home Health Care Unit in 2021 were examined. The study was conducted on a total of 826 people. IBM SPSS Statistics 23.0 software was used to analyze the data obtained. Whether the numerical data fitted to the normal distribution was determined by looking at the histogram graph, skewness, and kurtosis values and performing the Shapiro-Wilk test (p-value