Türkiye'de bireysel borçlanma ve ödeme tutumları: Varlık yönetim şirketi borçluları örneği
Personal loans and payment attitudes in Turkey, an example of management asset company debtors
  1. Tez No: 790310
  2. Yazar: NURHAYAT ZEYNEP CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA EKAL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Anthropology, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, yüzyıllardır süregelen bir davranış olan borçlanmanın, toplumdan topluma ve dünden bugüne değin sosyolojik ve sosyal antropolojik kodlarının nasıl evrildiği ve tüketimin bu evrimdeki rolü üzerinedir. Çalışmada orta gelir grubuna dâhil olan ve banka borçları Varlık Yönetim Sistemi içerisinde değerlendirilen tüketicilerin, -kredi ve kredi kartı kullanıcılarının- borca karşı, kendilerine sunulan ödeme imkânları dolayısıyla ne şekilde direnç gösterdiği ya da bakış açılarında ne tür bir esneme, evrilme gözlemlendiğine dair etraflı bir izlenim ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla Varlık Yönetim Şirketleri borçlularıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan literatür taramasında, bu görüşmelerde borçluların verdikleri cevaplara örtüşür nitelikte kaynaklara, referanslara ulaşılmıştır. Bu bağlamda tezde ilk olarak borçluluk ve borçlanma kavramları tarihsel süreci içinde incelenerek Varlık Yönetim Şirketlerinin (VYŞ) teknik, esas ve daimi hangi çerçevelerde borç tahsilatı yaptığı konuları üzerinde durulmuştur. VYŞ borçlularının hangi kültürel kodlarla borç ödeme davranışını açıkladıkları, bugün lüks tüketim gayesiyle borca karşı kırdıkları ön yargılar arasında nasıl bir gelgit yaşadıkları ve bu tür davranış değişkenliğinin nedenleri çalışmamızın ana eksenini oluşturmaktadır. Argümanımız; özellikle orta gelir grubunda, banka borçları VYŞ'ye devredilen borçluların ödeme davranışlarındaki esnekliğe yol açtığıdır. Borcu VYŞ'ye devredilen banka borçlusu, borçluluğu devam ettiği hâlde konfor alanının dışına çıkmamakta direnirken, borcu ödeme güdüsünün“yeniden borçlanma”hamlesine çekincesiz aracı olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about borrowing -a behavior that has been going on for centuries - and how its sociological and social anthropological codes evolved in different societies from past to present and the role of consumption in this evolution. In the study, it is aimed to provide a comprehensive analysis of how credit and credit card users in the middle income group whose bank debts are evaluated within the Asset Management System reacted to the repayment opportunities offered to them, and how these offers change their attitudes. For this purpose, in-depth interviews were conducted with debtors of Asset Management Companies. In the literature review, sources and references were reached that correspond to the answers given by the debtors in these interviews. In this context, in the thesis, primarily, the concepts of indebtedness and borrowing are examined in historical process, and the technical, fundamental and permanent debt collection issues of Asset Management Companies are emphasized. The main axis of our study is with which cultural codes Asset Management Company debtors explain their debt payment behavior, what kind of ebb and flow they experience in the face of the prejudices they break against debt with the aim of luxury consumption, and the reasons for such behavioral variability. Our argument is that especially in the middle-income group, transferring bank debts to AMC causes flexibility in the payment behavior of borrowers. If the bank borrower, whose debt was transferred to AMC, persists in not going out of his comfort zone even though his debt continues, it is observed that the incentive to pay the debt becomes an implicit tool for the“re-borrowing.”