An analysis of US foreign policy towards Kurds in Iraq (1945-2022)
Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak Kürtlerine yönelik dış politikası (1945-2022)
- Tez No: 790311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, 1945 sonrası ABD'nin Irak Kürtleri'ne yönelik dış politikasını irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, değişen uluslararası sistem de göz önünde bulundurularak, 2. Dünta Savaşı sonrası ABD dış politikası Soğuk Savaş Dönemi, Soğuk Savaş Sonrası Dönem ve İşgal Sonrası Dönem olmak üzere üç kategoride incelenmiştir. Çalışmanın temel varsayımı, sözkonusu dönemde devlet benzeri oluşumların uluslararası karar verme sürecindeki rolünün ve öneminin artmış olması, buyüzden devletleri merkeze alan neoklasik realizm ve neoliberalizm gibi yaklaşımlarla taban tabana zıt olarak, devlet olabilmek için önkoşul olan“egemenlik”ve“tanınma”kriterlerini karşılamaksızın uluslararası siyasette aktör haline gelmiş olmalarıdır. Homojen bir yapıya sahip olmaktan uzak olmaları ve içinde bulundukları değişken siyasi dinamikler sebebiyle Irak Kürtleri'nin tanımlanması ve tarihsel analizinin yapılması önem arz etmektedir. Bu bakımda çalışma, devlet-benzeri yapılar ile birlikte Irak'taki Kürtler'in de kavramsal analizinin akabinde, ABD'nin Irak'taki Kürtlere yönelik dış politikasını uluslararası ilişkiler teorileri çerçevesinde incelemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to scrutinize post-1945 US foreign policy towards Kurds in Iraq.The study analyzed post World War 2 US foreign policy under three categories (Cold War, Post-Cold War and Post-Invasion) by taking changes in US foreign policy structure and in relation to that, transforming international system into consideration. The main assumption of the study is that throughout that period activeness of state-like entities, along with their participation in decision-making process and its role in international politics considerably, thus contrary to state-centric approach adopted by both neoclassical realism and neoliberalism when analyzing international relations, state-like entities have the potential of being actors in international politics without meeting all criteria like“sovereignty”and“recognition”for statehood. For being a nation far from having a homogenous structure, defining Kurds in Iraq, and conducting their historical analysis is of great importance. In this regard, in addition to inquiry of state-like entities and conceptual analysis of Kurds in Iraq, the study examined the US foreign policy towards Kurds in Iraq within the framework of IR theories.