Yapı tasarımında gürültü faktörünün Türkiye ve Almanya gürültü yönetmelikleri kapsamında incelenmesi: Konut örneği
Examination of noise factor in building design within the scope of Turkish and German noise regulations: Housing example
  1. Tez No: 790331
  2. Yazar: SİMGE TÜMER ARGÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Özellikle nüfusun yoğun olduğu kentlerde, plansız büyüme ve teknolojinin de hızla gelişmesiyle birlikte gürültü kirliliği her geçen gün daha önemli bir çevre sorunu haline gelmektedir. Yapı içinde ve yapı dışında gürültü kaynakları artmakta ve çeşitlenmektedir. İnsanların kabul edilebilir gürültü düzeyinden fazlasına maruz kalması psikolojik ve fizyolojik sağlıkları ile verimleri üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaktadır. Yüksek düzeyde gürültü kirliliği kan basıncının ve soluk alıp vermenin artması, uyku bozukluğu, konsantrasyon eksikliği, yüksek stres, kaygı, işitme kayıpları gibi rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Gürültünün insanlar üzerinde neden olduğu olumsuz etkileri önlemek amacıyla yapı içinde ve dışında gerekli akustik konfor koşullarının sağlanması gereklidir. Bu konfor koşullarını sağlamak için limit değerleri belirleyen ulusal ve uluslararası standart ve yönetmelikler bulunmaktadır. Türkiye'de, Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik ile Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği yasal açıdan konutlarda gürültünün denetimi kapsamındadır. Almanya'da ise bu sınırları belirleyen yönetmelik Alman Standardizasyon Enstitüsü (Deutsches Institut für Normung) tarafından DIN 4109- Binalarda Ses Yalıtımı (Schallschutz im Hochbau) olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, gürültü denetiminin bu denli önemli olduğu günümüzde Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik ve DIN 4109-Schallschutz im Hochbau yönetmeliklerine göre dış gürültüye karşı yapı kabuğunda ve iç mekanlardaki gürültülere karşı bölme elemanlarında sağlanması gereken ses geçiş kaybı düzeylerini karşılaştırarak ülkemizde yürürlükte olan yönetmeliğin değerlendirilmesidir. Bu incelemenin yapılabilmesi için, yönetmeliklere göre sağlanması gereken ses yalıtımı düzeyleri, belirli bir sıklıkla rastlanılan bir konut tipinin ihtiyaçlarına göre değerlendirilmiştir. Ülkemizde binalarda gürültü kontrolü amacıyla yayımlanan yönetmelik 2017'de yürürlüğe girmişken, Almanya'da bu amaçla yayımlanan yönetmelik 1944'ten bu yana yürürlüktedir. İki ülkede yürürlükte olan gürültü yönetmeliklerinin konut tasarımı bağlamında incelenerek sınır değerlerinin karşılaştırılması ve benzerlikleriyle farklılıklarının ortaya konulması ile ülkemizde yeni yürürlüğe giren yönetmeliğin uygulanabilirliğinin değerlendirmesi için bir örnek çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the unplanned growth and rapid development of technology noise pollution is becoming a more important environmental problem day by day. Noise sources are increasing and diversifying. Exposure of people to more than acceptable noise levels has negative effects on their psychological and physiological. High levels of noise pollution bring along diseases such as increased blood pressure and breathing, high stress, anxiety and hearing loss. In order to prevent the negative effects of noise on people, it is necessary to provide the necessary acoustic comfort conditions inside and outside the building. There are national and international regulations that determine limit values to ensure these comfort conditions. In Turkey, the Regulation on the Protection of Buildings Against Noise and the Regulation on Environmental Noise Control are legally within the scope of control of noise in residences. In Germany, the regulation determining these limits has been determined as DIN 4109- Sound Insulation in Buildings by the German Standardization Institute. The aim of this study is to evaluate the regulation in force in Turkey by comparing the sound transmission loss levels that should be provided in the building envelope against external noise and in the partition elements against indoor noise according to the Regulation on the Protection of Buildings Against Noise and DIN 4109-Schallschutz im Hochbau regulations. In order to carry out this examination, the sound insulation levels that must be provided according to the regulations have been evaluated according to the needs of a house type that is encountered with a certain frequency. While the regulation published for noise control in buildings in our country entered into force in 2017, the regulation published for this purpose in Germany has been in effect since 1944. By comparing the two regulations, the regulation in Turkey has been evaluated.