Neoadjuvan kemoterapi alan meme kanserihastalarında, PET-BT'de iskelet kası ölçümüylebelirlenen sarkopeninin, sağ kalım ve patolojik tam yanıta etkisi
The effect of sarcopenia determined by skeletal muscle measurement i̇n PET-CT on survival and pathologi̇cal complete response in breast cancer pati̇ents receiving neoadjuvant chemotherapy
- Tez No: 790330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışmada, neoadjuvan kemoterapi (NAK) almış olan meme kanseri hastalarında PET-BT ile saptanan üçüncü lomber vertebra (L3) etrafındaki kas kitlesinin ölçümü ile belirlenen sarkopeninin, NAK sonrası patolojik tam yanıta (pCR) ve genel sağ kalıma etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 2014-2021 yılları arasında, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji polikliniğinde takip edilmiş, NAK uygulanmış ve evreleme amaçlı PET-BT görüntülemesi yapılmış meme kanseri tanılı 53 kadın hasta dahil edildi. Sarkopeni, PET-BT ile L3 vertebra etrafındaki kas doku gruplarının ölçümü yapılarak saptandı. Görüntü analizi, otomatik AsanJ- Morfometri yazılımı kullanılarak yapıldı. NAK öncesi ve sonrasına ait PET-BT görüntülerinden SMI (iskelet kası indeksi), TAMA (toplam abdominal kas alanı), VFA (viseral yağ doku alanı), MFA (kas içindeki yağ doku alanı), SFA (subkutan yağ dokusu alanı ), TFA ( toplam yağ doku alanı ) verileri elde edildi. Ölçüm verileri ve klinikopatolojik özelliklerin pCR ve sağ kalıma olan etkileri değerlendirildi. Sağ kalım ve sağ kalıma etki eden faktörler Kaplan-Meier yöntemi ve Log Rank testi ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya NAK uygulanmış 53 meme kanseri tanılı hasta dahil edildi. PET-BT görüntülemeleri ile kas ölçümleri yapılabilen 26 hasta, sarkopeni için literatürde tanımlanan eşik değer olan SMI:38,9 cm2/m2 referans alınarak sınıflandırıldı. Hastaların 13'ü (%50) sarkopenik iken 13'ü ise (%50) sarkopenik değildi. NAK öncesinde sarkopenisi olmayan hastaların 3'ünde (%27,3) NAK 103 sonrası sarkopeni saptandı. Hastaların 15'inde (%28,3 oranla) pCR'a ulaşıldı. Sarkopeni ve pCR arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Benzer olarak sarkopeni ile genel sağ kalım arasında da istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p=0,241). NAK sonrası gelişen sarkopenik obezite ile genel sağ kalım arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Sarkopenik obez olan grupta ortalama sağ kalım değeri 42 ay iken sarkopenik obez olmayanlarda ise 70 ay idi (p=0,026). NAK sonrası VFA düzeyi yüksek olan hastalarda ortalama sağ kalım 41 ay iken, düşük olan hastalarda ise 70 ay olarak saptandı (p=0,019). Nüks varlığı, NAK sonrası VFA ve NAK sonrası sarkopenik obezite gelişiminin genel sağ kalımı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkileyen faktörler olduğu saptandı (p:
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the effect of sarcopenia, which was determined by measuring the muscle mass around the third lumbar vertebra (L3) detected by PET-CT, on the pathological complete response (pCR) and overall survival after NAC in breast cancer patients who received neoadjuvant chemotherapy (NAC). Methods: 53 female patients diagnosed with breast cancer who were followed up in the Medical Oncology outpatient clinic of Gazi University Faculty of Medicine between 2014 and 2021, underwent NAK and underwent PET-CT imaging for staging were included in the study. Sarcopenia was detected by measuring the muscle tissue groups around the L3 vertebra with PET-CT. Image analysis was performed using automated AsanJ-Morphometry software. SMI (skeletal muscle index), TAMA (total abdominal muscle area), VFA (visceral fat tissue area), MFA (fat tissue area within the muscle), SFA (subcutaneous fat tissue area), TFA from PET-CT images before and after NAC (total adipose tissue area) data were obtained. The effects of measurement data and clinicopathological features on pCR and survival were evaluated. Survival and factors affecting survival were determined by Kaplan-Meier method and Log Rank test. Results: 53 patients with breast cancer who underwent NAC were included in the study. Twenty-six patients whose muscle measurements could be made with PET-CT images were classified based on the threshold value defined in the literature for sarcopenia, SMI: 38.9 cm2/m2. While 13 (50%) of the patients were sarcopenic, 13 (50%) were non-sarcopenic. Sarcopenia was found after NAC 105 in 3 (27.3%) of the patients who did not have sarcopenia before NAC. pCR was achieved in 15 (28.3%) of the patients. No significant correlation was found between sarcopenia and pCR. Similarly, no statistically significant correlation was found between sarcopenia and overall survival (p=0.241). A statistically significant correlation was found between sarcopenic obesity developing after NAC and overall survival. While the mean survival value was 42 months in the sarcopenic obese group, it was 70 months in the non-sarcopenic obese group (p=0.026). While the mean survival rate was 41 months in patients with high VFA levels after NAC, it was 70 months in patients with low VFA levels (p=0.019). Presence of recurrence, VFA after NAC, and sarcopenic obesity after NAC were found to be the factors affecting overall survival at a statistically significant level (p: