Suç delili olarak görünür ayakkabı izlerinin alçı kalıp ve üç boyutlu alınmasına yönelik analitik yaklaşımlar
Analytical approaches to plaster mold and three dimensional taking of shoe prints visible as criminal evidence
- Tez No: 790339
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kriminal olaylarda bulunan üç boyutlu ayakkabı izlerinin yumuşak zeminlerde fiziksel ve dijital yöntemler kullanılarak tespiti izlerin suçun ve suçlunun belirlenmesinde bulunan üç boyutlu ayakkabı izlerinin mukayese edilerek suçlunun olay mahallinde bıraktığı ayakkabı izlerini saptamak için kullanılan bir yöntemdir. Ayakkabı izleri, bir suç mahallinde ele geçirilen en yaygın fiziksel kanıt türlerinden biridir. Adli tıp da ayakkabı izi kanıtı, bir kişinin kimliğini belirlemede önemli bir rol oynayabilir. Bu nedenle muayenesi birinci derecede önemlidir. Morfolojik özellikleri gözlemleyerek ve karşılaştırarak bir bağlantı kurulabilir. Fail ile ayak izleri yalın ayak baskılar, üç boyutlu baskı vb. tekniklerle alınabilmektedir. Üzerine etkilendikleri alt tabakaya bağlı olarak boyutsal baskı ve buna göre sorgulanan baskıların tespiti için farklı yöntem ve teknikler de uygulanmaktadır. Olaydan yerinden sonra alınan ayakkabı izlerinin uygun işlem basamaklarına göre daha sonra şüphelilerin baskılarıyla karşılaştırılır. Ayakkabı izinin üç boyutlu tarama yöntemiyle olay yerinden taranıp ve bulunduğu yerden alınarak kriminal laboratuvarlara ulaştırılması sağlamaktadır. Bu durum hem iş yükü hem de karşılaştırılacak bulgunun daha güvenilir bir şekilde incelenmesine destek sağlamaktadır. Üç boyutlu tarama yöntemi farklı baskı desenleri hakkında biriktirilen bilgiler ile mevcut çalışma, farklı yöntem olarak genel bir bakış açısı sunacaktır. Karşılaştırma ve tanımlama amacıyla ayak izlerini değerlendirmek için kullanılan delilerin değerlendirme ve ayak izlerinin yorumlanması sadece adli muayenede birincil öneme sahip değildir, asıl önemli olan şüphelilerin olay sonrasındaki durumunu hızlı tespit etmek ve şüpheli ve şüphelilerin yakalanmasında yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Detection of three-dimensional shoe prints found in criminal events using physical and digital methods on soft floors is a method used to detect the shoe prints left by the criminal at the crime scene by comparing the three-dimensional shoe prints found in identifying the crime and the criminal. Footprints are one of the most common types of physical evidence found at a crime scene. In forensics, footprint evidence can play an important role in determining a person's identity. Therefore, the examination is of primary importance. A connection can be made by observing and comparing morphological features. Footprints with the perpetrator can be used for barefoot prints, three-dimensional printing, etc. techniques can be obtained. Depending on the substrate on which they are affected, different methods and techniques are also applied to determine the dimensional printing and accordingly the questioned prints. These prints are then compared with the sample prints, that is, the prints of the suspects, according to the appropriate action steps after the scene. It ensures that the shoe prints are scanned at the crime scene with the scanning method and taken from the location, that is, by intervening under the name of 3D scanning method (3D scanning), and the data of the shoe prints are delivered to the relevant criminal laboratories in a robust way (without effects such as deterioration, breakage deformation). This provides support for a more reliable examination of both the workload and the finding to be compared. In this study; With the knowledge accumulated about different printing patterns, the present study will provide an overview of the different methods. The assessment and interpretation of footprints, with indices used to evaluate footprints for comparison and identification purposes, are not only of primary importance in forensic examination, but are also helpful in the clinic.