Kronik hastalıklar ve kansere bağlı ölüm oranlarının ülkelerin gelir düzeyi farklılıkları ve demografik değişimleriyle olan ilişkisi
The relationship of chronic diseases and cancer-related death rates with countries' income level differences and demographic changes
- Tez No: 790362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YARAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, kronik hastalıklar ve kansere bağlı ölüm oranlarının ülkelerin gelir düzeyi farklılıkları ve demografik değişimleriyle olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş olmak üzere, her bir kategoriden 5'er ülke seçilmek üzere toplamda 15 ülkeye ilişkin kronik hastalık ve kanser nedenli ölümler, kentleşme, GSMH, okullaşma kız, okullaşma erkek, GINI, erkek nüfus yüzdesi ve yaş bağlılık yüzdesi parametrelerinin 2000-2019 yılları arsasındaki değerleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between chronic diseases and cancer-related mortality rates and the differences in income levels and demographic changes of countries. Mortality, urbanization, GDP, schooling female, schooling male, GINI, male population percentage and age dependency percentage for a total of 15 countries, 5 countries from each category, including developed, developing and underdeveloped countries were subjected. The values of the parameters for the years 2000-2019 were used in the analysis.