Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçiren kişilerin yürüme, denge ve propriyosepsiyon açısından değerlendirilmesi
Evaluation of individuals that anterior cruciate ligament reconstruction in terms of walking, balance and proprioception
  1. Tez No: 790361
  2. Yazar: ALİ CAFRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu çalışma, ön çapraz bağ rekonstrüksiyonundan sonra, en az 2 yıl geçirmiş (2-5 yıl) bireylerin, diz eklem propriyosepsiyonu, statik denge ve yürüme analizi değerlendirmelerinin birlikte incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırmaya, yaşları 17-45 arasında değişen ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) sonrası en az 2 yıl geçirmiş 20 katılımcı (ÖÇBR grup) ile emsal yaşlara sahip 20 sedanter katılımcı (sedanter grup) dahil edilmiştir. Lysholm ve 2000 IKDC diz değerlendirme skalaları, ÖÇBR geçirmiş grupta, diz eklem fonksiyonelliğini değerlendirmek için yapılmıştır. Tüm katılımcılara sırasıyla, antropometrik ölçümler (alt ekstremite uzunluğu, eklem hareket açıklığı, çevre ve deri altı yağ kıvrım kalınlığı), diz eklemi aktif propriyosepsiyon değerlendirmesi, statik denge ve yürüme analizi ölçümleri yapılmıştır. Diz eklemi aktif propriyosepsiyonu, Biodex izokinetik dinamometre ile üç farklı diz açısında (60°, 45°, 30°) ölçülmüştür. Statik denge değerlendirmeleri, Tekscan kuvvet platformu kullanılarak yapılmış ve vücut ağırlık merkezi yer değişiminin iz düşümü (COP) parametreleri kaydedilmiştir. Yürüme analizi, sabit bir yürüyüş platformu üzerinde TekScan Walkway Sistemi kullanılarak kaydedilmiştir. Bulgular: ÖÇBR'li grubun rekonstrüksiyon geçirmiş ekstremitelerinde, sağlıklı tarafa göre daha düşük uyluk çevre değerleri tespit edilmiştir(p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the knee joint proprioception, static balance, and gait analysis evaluations together in individuals who had undergone anterior cruciate ligament reconstruction at least 2 years prior (2-5 years). Materials and Methods: This study included 20 participants who had undergone anterior cruciate ligament reconstruction (ACLR) at least 2 years prior and were between the ages of 17-45 (ACLR group), as well as 20 sedentary participants of similar age (sedentary group). The Lysholm and 2000 IKDC knee evaluation scales were used to assess knee joint functionality in the ACLR group. Anthropometric measurements (lower limb length, joint range of motion, circumference and subcutaneous fat thickness), knee joint active proprioception assessment, static balance and gait analysis measurements were performed on all participants. Knee joint active proprioception was measured with the Biodex isokinetic dynamometer at three different knee angles (60°, 45°, 30°). Static balance assessments were performed using the Tekscan force platform and the center of pressure (COP) parameters of the displacement of the body weight center were recorded. Gait analysis was recorded using the TekScan Walkway System on a fixed walking platform. Results: The ACLR group had significantly lower thigh circumference values on the reconstructed limb compared to the healthy side (p0.05).