Ergenlerde ebeveynle çatışmanın yordayıcıları: Ders çalışmaya motive olma ve öznel iyi oluşu artırma stratejileri
Predictives of conflict with parents in adolescents: Strategies for motivating to study and improving subjective wellness
  1. Tez No: 790363
  2. Yazar: TARIK KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Ergenlerde Ebeveynle Çatışmanın Yordayıcıları Ders Çalışmaya Motive Olma ve Öznel İyi Oluşu Artırma Stratejilerini etkisini incelemektedir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama metodu olarak;“Demografik Bilgi Formu”,“Ergenler İçin Öznel İyi Oluşu Arttırma Stratejileri Ölçeği”ile“Ders Çalışmaya Motive Olma Ölçeği”ve“Ergen-Ebeveyn Çatışma Ölçeğinin”kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre; Cinsiyet değişkeni ile ergen ebeveyn çatışma ölçeği toplam puanı olan çatışma çatışma düzeyi cinsiyete göre farklılaşmamaktadır. Öğrencilerin anne ve baba eğitim düzeyleri ile ergen ebeveyn çatışma ölçeği alt boyutu olan çatışma ile aralarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ergen ebeveyn çatışma ölçeği alt boyutu olan çatışma, anne baba birliktelik durumu aralarında ve baba sağ-vefat durumu anlamlı farklılık bulunmamıştır Ergen ebeveyn çatışma ölçeği alt boyutu olan çatışma ile Öznel İyi Oluşu Artırma Stratejileri'nin alt boyutu olan Çevreye Pozitif Tepki Vermek ile Çevreye Pozitif Tepki almak, Dini İnançların Gereklerini Yerine getirmek, Mental Kontrol, Ders Çalışmaya Motive Olmanın alt boyutları olan İçsel Motivasyon ve Dışsal Motivasyon ile aralarında negatif yönde ilişki bulunduğu gözlenmiştir. Öznel İyi Oluşu Artırma Stratejileri'nin alt boyutu olan Çevreden pozitif tepki almak ile ebeveynle çatışma arasında istatiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmamıştır Ergen ebeveyn çatışma ölçeği alt boyutu olan çatışma ile Öznel İyi Oluşu Artırma Stratejileri'nin alt boyutu olan istekleri doyurmak anlamlı şekilde yordayıcılık özelliği gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu değişken çatışmayı pozitif yönde açıklamaktadır. Ergen ebeveyn çatışma ölçeği alt boyutu olan çatışma ile Ders Çalışmaya Motive Olmanın alt boyutlarıyla anlamlı şekilde yordayıcılık özelliği gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. İçsel motivasyon ve amotivasyon çatışmayı pozitif yönde etkilediği görülmektedir. İçsel motive olma düzeylerinin ergen-ebeveyn çatışmasını anlamlı olduğu görülmüştür. Katılımcıların derse dışsal motive olma düzeylerinin ergen-ebeveyn çatışmasını anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların amotivasyon düzeylerinin ergen-ebeveyn çatışmasını anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted with the aim of examining the Predictors of Conflict with Parents in Adolescents: Motivation to Study and Strategies to Increase Subjective Well-being. Relational screening model was used in the research. As a data collection tool“Personal Information Form”,“Scale of Subjective Well-Being Increasing Strategies for Adolescents”,“Motivation to Study Scale”and“Adolescent-Parent Conflict Scale”were used in this research. According obtained result analysis, there was no significant difference between the gender variable and the conflict, which is the total score of the Adolescent Parent Conflict Scale. However, it was identified that male students scored higher than female students. There was no significant difference between the students' mother and father education levels and the conflict, which is a sub-dimension of the Adolescent parent conflict scale. There was also no significant difference between the conflict, which is the sub-dimension of the adolescent parent conflict scale, and the state of being together with the parents. The conflict, which is the sub-dimension of the adolescent parent conflict scale, did not indicate a significant difference between the parents' alive or death status. The conflict, which is the sub-dimension of the adolescent parent conflict scale, and Reacting Positively to the Environment, Fulfilling the Requirements of Religious Beliefs, Mental Control, Motivation to Study, Intrinsic Motivation and Extrinsic Motivation, which are the sub-dimensions of Subjective Well-Being Increasing Strategies reflected a negative significant relationship between the mentioned sub-dimensions. It was additionally found that there was no statistically significant relationship between getting positive reactions from the environment, which is the sub-dimension of strategies to increase subjective well-being, and conflict with the parent. It has been concluded that the conflict, which is the sub-dimension of the adolescent parent conflict scale, and satisfying the wishes, which are the sub-dimensions of the Subjective Well-Being Increasing Strategies, are significantly predictive. This variable portrays the conflict positively. It was assessed that conflict, which is the sub-dimension of the adolescent parent conflict scale, and the sub-dimensions of Motivation to Study were significantly predictive. It has been also seen that intrinsic motivation and amotivation affect the conflict positively. Intrinsic motivation levels were found to be significant for adolescent-parent conflict. In a similar vein, it was seen that the extrinsic motivation levels of the participants to the course were significant in terms of adolescent-parent conflict. As a result, it was diagnosed that the amotivation levels of the participants were significant for the adolescent-parent conflict.