Sosyal sorumluluk çalışmalarında gönüllülük yapan beliren yetişkinlerin öznel iyi oluşlarının yordayıcıları olarak değer yönelimleri ve kariyer uyumluluklarının incelenmesi
Investigation of value orientations and career adaptability of emerging adults who are volunteering in social responsibility studies as predictors of subjective well-being
- Tez No: 790369
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma sosyal sorumluluk çalışmalarında gönüllülük yapan beliren yetişkinlerin değer yönelimleri ve kariyer uyumluluklarının öznel iyi oluş düzeylerini ne derece yordadığını ve öznel iyi oluş düzeylerinin cinsiyet ve gönüllülük süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya sosyal sorumluluk çalışmalarında gönüllülük yapan 129'u (%59.7) kadın, 87'si (%40.3) erkek olmak üzere 216 beliren yetişkin katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Portre Değerler Anketi”,“Kariyer Uyumluluğu Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Katılımcıların öznel iyi oluş düzeylerinin demografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla bağımsız gruplar için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların öznel iyi oluş düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (t= -2.06, p.05). Katılımcıların öznel iyi oluş düzeyleri ile değer yönelimleri ve kariyer uyumlulukları aralarında anlamlı bir ilişkinin varlığını test etmek için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine to what extent the value orientations and career adaptability of emerging adults volunteering in social responsibility studies predict subjective well-being levels and whether their subjective well-being levels differs according to gender and volunteering time. A total of 216 emerging adults, 129 (59.7%) female and 87 (40.3%) male, volunteered in social responsibility activities participated in the research.“Positive and Negative Emotion Scale”,“Life Satisfaction Scale”,“Portrait Values Questionnaire”,“Career Adaptability Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools. In order to determine whether the subjective well-being levels of the participants differed significantly according to demographic variables, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were performed for independent groups. As a result of the analyzes, it was determined that the subjective well-being levels of the participants showed a significant difference according to the gender variable (t= -2.06, p .05). Pearson Correlation Analysis was conducted to test the existence of a significant relationship between the Subjective Well-Being Levels and Value Orientations and Career Adaptability of the participants.