Genç yetişkinlerin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin yordayıcıları olarak algılanan ebeveyn tutumları, öz anlayış ve duygusal tepkisellik
Perceived parental attitudes, self compassion and emotional reactivity as predictors of levels on intolerance of uncertainty in young adults
  1. Tez No: 790386
  2. Yazar: MERVE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma genç yetişkin bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinde anne baba tutumları, öz anlayış ve duygusal tepkisellik düzeylerinin etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenini belirsizliğe tahammülsüzlük; bağımsız değişkenlerini ise algılanan anne baba tutumları, duygusal tepkisellik ve öz anlayış oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi en az ön lisans öğrencisi olan 18-25 yaş aralığındaki genç yetişkin bireyleri kapsamaktadır. Araştırmanın katılımcıları 339 kadın (%69.6) ve 148 erkek (%30.4) olmak üzere 487 genç yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcıların“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”,“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu”,“Duygusal Tepkisellik Ölçeği”,“Öz Anlayış Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, basit regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of perceived parental attitudes, levels of self compassion and emotional reactivity on intolerance of uncertainty levels in young adults. The dependent variable is intolerance of uncertainty and independent variables are perceived parental attitudes, self compassion and, emotional reactivity. The study sample consist of between the age of 18-25 young adults who was at least associate students. The participants of the study consist of 487 young adults, 339 women (69.6%) and 148 men (30.4%). In order to collect the necessary data,“Intolerance of Uncertainty Scale”,“Egna Minnen Betraffande Uppfostran-Short Form”,“Emotional Reactivity Scale”, Self Compassion Scale“ and ”Demographic Information Form" prepared by the researcher was used to reach the demographic information of the participants. In the analysis process, independent sample t-test, simple regression analysis was utilized.