Teogonik mitlerin çağdaş moda tasarımında yorumlanma biçimleri
Interpretation of theogonic myths in contemporary fashion design
- Tez No: 790395
- Danışmanlar: DOÇ. ARZU EVECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yunan dilinde“söz”,“öykü”anlamında kullanılan“mit”güçlü bir dinsel hikâye olarak anılır. Tanrıların, kahramanların yaşadıkları olağanüstü maceraları, yaratılışı, evrenin izah edilemeyen düzenini anlamlandırmak için var olmuştur. Mitoloji ise bunların hepsini kapsayarak inceleyen bir disiplindir. Mitoloji sanat aracılığıyla fazlaca disiplin alanında esin kaynağı olmuştur. Moda olgusu içinde de sıklıkla başvurulan mitoloji, pek çok tasarımında kendine yer bularak bilinçli bir tavırla yeniden canlanmış ve kimi zaman örtük göndermelere karşılık bulan görünümlerle tasarımların görsel karakterini oluşturmuş, mitolojinin moda tasarımındaki esin alanları ve mitoloji çerçevesinde anlatım biçimi olarak ortaya çıkan biçimsel ifadeler, geçmiş ve günümüz moda tasarımcılarının koleksiyon örneklemiyle ortaya konulmuştur. Bu bağlamda çalışma yedi bölümden oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümü giriş bölümüdür. Çalışmanın ikinci bölümde mit ve mitoloji kavramları ele alınmıştır. Mitlerin kökenleri, sınıflandırılması ve işlevlerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde mitolojinin farklı sanat disiplinleriyle ilişkileri irdelenmiştir. Bu bilgilerin sonucunda dördüncü bölümde çalışmanın ana konusu mitoloji ve moda tasarımı ilişkisi farklı moda tasarımcılarından örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde çalışmanın yöntemi açıklanmış, altıncı bölümde Antik Yunan ve Roma mitolojisinde yer alan kadın tanrıçalarından esinlenerek oluşturulan giysi tasarımlarının betimlemeleri yapılmıştır. Çalışmanın son bölümündeyse sonuç ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Greek language,“myth”, which is used in the sense of“word”,“story”, is referred to as a powerful religious story. It exists to make sense of the extraordinary adventures experienced by gods and heroes, creation, and the inexplicable order of the universe. Whereas mythology is a discipline that examines all of these by covering them. Mythology has inspired many disciplines through art. Mythology, which is also often referenced in the phenomenon of fashion, has been revived with a conscious attitude by finding a place for itself in many of its designs and has formed the visual character of the designs with looks that sometimes correspond to implicit references, the inspirations of mythology in fashion design and the formal expressions that arise as a form of expression within the framework of mythology were revealed with the collection sample of past and present fashion designers. In this regard, the work consisted of seven parts. The first part of the study is the introductory part. In the second part of the study, the concepts of myth and mythology are discussed. The origins, classification, and functions of myths are given. In the third part of the study, the relations of mythology with different art disciplines are examined. As a result of this information, the main topic of the study in the fourth section, the relationship between mythology and fashion design, was tried to explain by giving examples from different fashion designers. In the fifth section, the method of study is explained, and in the sixth section, descriptions of clothing designs created inspired by female goddesses in ancient Greek and Roman mythology are made. In the last part of the study, the results and suggestions are given.