Sosyal medyanın tüketici davranışlarına etkisi
The impact of social media on consumer behavior
  1. Tez No: 790394
  2. Yazar: AMANY SALAH GABER MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çağımızda hızla gelişmekte olan iletişim teknolojileri, insanları İnternet ve Web araçlarını daha çok kullanmaya itmektedir. Bu araçların başında sosyal medya gelmektedir. Sosyal medya; insanların kendilerini ifade ettikleri ve diğer kullanıcılarla iletişim kurdukları yeni bir sanal ortamdır. Sosyal medya pazarlaması; yeni medyada etkileşimli tüketici katılımına dayanan yeni bir pazarlama yöntemidir. Sosyal medya araçlarındaki içerikler, tüketici davranışlarını etkilemekte ve dolayısıyla sosyal medya pazarlamasına yön vermektedir. Tüketiciler, satın alma sırasında sosyal ağlarda kullanıcı veya şirket tarafından oluşturulan içerikten etkilenir. Dolayısıyla bir ürün/hizmetin sosyal medyada nasıl ve ne ölçüde konuşulduğu işletmeler için önem kazanmaktadır. Bu noktada sosyal medyanın tüketici davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi önem arz etmektedir. Teorik ve uygulamalı bölümlerden oluşan bu çalışmada, sosyal medya ve tüketici davranışları arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal medya kullanımı ile cinsiyet ve gelir arasında anlamlı ilişki yoktur. Sosyal medyadan satın alma davranışının, yine bu değişkenlere göre anlamlı bir fark göstermediği de anlaşılmıştır. Sosyal medya platformları (Facebook, Blog, Snapchat, Twitter, Instagram, Linkedin) kullanan ve kullanmayan katılımcıların satın alma davranışlarının benzer olduğu gözlemlenmiş, satın alma davranışlarında herhangi bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Tüketicilerin sosyal medya üzerinden alışveriş yaptıkları da tespit edilmiştir. Araştırmada tanımlayıcı araştırma yöntemi kullanılmış ve geliştirilen başlık ile sosyal ağ kullanıcılarının alışveriş davranışlarına ilişkin tercihleri belirlenmiştir. Ölçeğin hesaplanan alfa katsayısının 0.72 olması ölçme aracının güvenilir olduğunu göstermektedir. Online çalışmaya 220 kişi katılmış olup, analizlerin gerçekleştirilmesinde SPSS 25.0 istatistik paket programından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, the communication technologies, which keep developing rapidly, drive people to utilize the Internet and web tools more. The most prominent of these tools is social media. Social media is a new virtual environment where people express themselves and communicate with others. Social media marketing is a new marketing method based on the interactive engagement of consumers in new media. The contents in social media tools influence consumer behavior and thus give direction to social media marketing. Consumers are influenced by user or company generated content on social networks at the time of purchase. Therefore, how and to what extent a product/service is talked about in social media is gaining importance for businesses. At this stage, it is important to study the impact of social media on consumer behavior. This study, which consists of theoretical and applied sections, aims to uncover the relationship between social media and consumer behavior. According to the research results, there is no huge connection between social media use and gender and income. It is likewise perceived that social media purchasing behavior does not show a significant difference according to these variables. It was observed that the purchasing behaviors of the participants who used and did not use social media platforms (Facebook, Blog, Snapchat, Twitter, Instagram, Linkedin) were similar and there was no distinction in their buying conduct. It has additionally been resolved that customers make purchases through social media platforms. In the research, the descriptive search method was used and the preferences of users of social networks regarding shopping behaviors were used by the developed title. The calculated alpha coefficient of the scale is 0.72, which indicates that the measuring instrument is reliable. 220 people participated in the online study and SPSS 25.0 statistical package software was employed in performance of the analyses.