Benign nedenlerle yapılan laparoskopik histerektomiye ooferektomi eklenmesinin postoperatif dönemde inflamatuar yanıta ve komplikasyonlara etkisi
The effect of adding oopherectomy to laparoscopic hysterectomy made for benign reasons on inflammatory response and complications in the postoperative period
- Tez No: 790418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmamızda laparoskopik histerektomiye ooferektomi eklenmesinin, postoperatif dönemde inflamatuar yanıta ve cerrahi komplikasyonlara etkisini araştırmayı amaçladık. Ooferektomi eklenmesinin periton travması artışına sekonder immün cevaba olası etkisi ve postoperatif komplikasyonlara gerek lokal komşuluklar yada genel sistemik etkiler açısından detaylı değerlendirmesi planlanmaktadır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Jinekoloji Kliniğine başvuran 40-70 yaş arası, benign nedenlerle laparoskopik olarak histerektomi esnasında ooferektomi gerçekleştirilen 70 olgu ve histerektomiye ooferektomi eklenmeyen 70 olgu kontrol grubu olarak dahil edildi. Pre operatif ve post operatif sonuçlarına ulaşılabilen, hastane bilgisayarlı otomasyon sisteminde bilgileri mevcut olan, inflamasyonu etkileyen ek hastalığı veya ilaç kullanımı olmayan hastalar dahil edildi.Çalışmamız Eylül 2019 –Eylül 2022 tarihleri arasında jinekoloji kliniğine başvurup opere edilen hastalar üzerinde retrospektif olarak gerçekleşmiştir. Preoperatif kliniğe kabul esnasında ve postoperatif 24. saatinde hastanın venöz kanından alınan tam kan sayımında wbc(white blood cell), hemoglobin, hematocrit, nötrofil-lenfosit oranı(NLR), platelet-lenfosit oranı(PLR), MPV, PCT, PDW, Platelet/MPV ratio, DNI, LUC değerleri bakıldı. Ayrıca postoperatif dönemde gelişen kanama, transfüzyon ihtiyacı, mesane-barsak-üreter hasarı, yoğun bakım ihtiyacı, vajinal kaf hematomu, kaf dehissensi, tekrar hastaneye yatış, postoperatif tedavi gerektiren enfeksiyon, tekrar operasyon ihtiyacı, uzun hastanede kalış(hastanede kalış süreleri) gibi durumlar açısından tüm olguların sonuçları kaydedilerek karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil olma kriterleri : a) Hasta grubu için: 40-70 yaş arası hasta Bening endikasyonlar ile laparoskopik opere edilmesi Histerektomi ile birlikte ooferektomi yapılmış olması Bakılacak parametlerin sistemde kayıtlı olması b) Kontrol grubu için: 40-70 yaş arası hasta Bening endikasyonlar ile laparoskopik opere edilmesi Histerektomi le birlikte ooferektomi yapılmamış olması Bakılacak parametlerin sistemde kayıtlı olması Çalışmadan hariç tutulma kriterleri: 40-70 yaş aralığı dışındaki hasta Malign endikasyonlar ile laparoskopik opere edilmesi Aktif enfeksiyonu olması Kortikosteroid kullanımı olması Asetilsalisilik asit kullanımı olması Antikoagülan kullanımı olması İnflamasyonu etkileyen kronik hastalığı olması(Sistemik lupus eritematozus,romatoid artrit,ülseratif kolit vb ) Bulgular: Çalışmamızdaki hasta grupları demografik özellikler bakımından homojen bulunmuştur. Histerektomi ile birlikte ooferektomi yapılan grupta bulunanların %2,9'unda yoğun bakım ihtiyacı görülmüş iken histerektomi ile birlikte ooferektomi yapılmayan grupta ise bu oran %12,9 du ve iki grup arası anlamlı farklılık saptandı.(p=0,028).Ameliyat komplikasyonları incelendiğinde çalışma grubunda bulunanların %4,3'ünde, kontrol grubunda bulunanların ise %12,9'unda vajinal kaf hematomu oranı ile iki grup benzerdir.(p=0,070). Gruplar arasında mesane hasarı (p=0,493), üreter hasarı (p=0,496), barsak hasarı (p=0,496), transfüzyon ihtiyacı (p=0,820), tekrarlı hastaneye yatış (p=0,649) ve uzamış yatış oranları(p=0,595) açısından anlamlı farklılık görülmemiştir. Her iki gruptan 1'er olgu postoperatif dönemde yara yeri yüzeyel enfeksiyonu tanısıyla hastaneye yatmıştır. Ooferektomi yapılan grupta 1 olgu ise rutin kontrolde kaf hematomu saptanması üzerine rehospitalize edilmiştir. Hastanede uzamış yatış açısından değerlendirildiğinde mesane hasarı olan 6 olgu, üreter hasarı olan 2 olgu, barsak hasarı olan 2 olgu kaynaklı çalışma grubunda ve kontrol grubunda ise kaf hematomlu hastalar kaynaklı uzamış yatışlar olduğu gözlendi. Histerektomi ile birlikte ooferektomi yapılan grupta preoperatif DNI değeri, kontrol grubunun preop DNI değerinden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,006). Çalışma grubu ile kontrol grubu arasında diğer parametreler açısından anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05) Ooferektomisiz grupta bulunanların postop 24. saat MPV değeri, ooferektomi eklenmiş grubun postop 24. saat MPV değerinden anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p=0,036) Histerektomi ile birlikte ooferektomi yapılan olguların postop 24. saat DNI değeri, kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksekti.(p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the effect of adding oophorectomy to laparoscopic hysterectomy on the inflammatory response and surgical complications in the postoperative period.It is planned to evaluate in detail the possible effect of adding oophorectomy on the immune response secondary to increased peritoneal trauma, the possibility of postoperative complications, and its effects on adjacent tissues and general systemic effects. Materials and methods: Seventy patients aged 40-70 years, who applied to Ankara City Hospital Gynecology Outpatient Clinic, underwent laparoscopic oophorectomy during hysterectomy for benign reasons, and 70 patients who did not have oophorectomy added to the hysterectomy were included in the study as the control group. Patients who had pre-operative and post-operative results, had information in the hospital computerized automation system, and did not have any additional disease or drug use affecting inflammation were included in the study. Our study was carried out retrospectively on patients who applied to the gynecology clinic between September 2019 and September 2022 and underwent surgery between these dates. WBC (white blood cell), hemoglobin, hematocrit, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR), MPV, PCT, PDW, Platelet-MPV ratio, DNI, LUC values in the complete blood count which taken from the venous blood of the patient during preoperative admission to the clinic and at the postoperative 24th hour were checked. The results of all cases were recorded and compared. In addition, postoperative bleeding, need for transfusion, bladder-bowel-ureter injury, need for intensive care, vaginal cuff hematoma, cuff dehiscence, rehospitalization, infection requiring postoperative treatment, need for reoperation, long hospital stay situations were evaluated. Inclusion criteria for the study: a) For the patient group: • 40-70 years old patient • Laparoscopic operation with benign indications • Having an oophorectomy combined with a hysterectomy • The parameters to be checked are registered in the system. b) For the control group: • 40-70 years old patient • Laparoscopic operation with benign indications • No oophorectomy with hysterectomy • The parameters to be checked are registered in the system. Exclusion criteria from the study: • Patients outside the age range of 40-70 • Laparoscopic surgery with malignant indications • Having an active infection • Having corticosteroid use • Having the use of acetylsalicylic acid • Having anticoagulant use • Having a chronic disease that affects inflammation (Systemic lupus erythematosus, rheumatoid arthritis, ulcerative colitis, etc.) Results: The patient groups in our study were homogeneous in terms of demographic characteristics. While the need for intensive care was seen in 2.9% of the group that underwent oophorectomy with hysterectomy, this rate was 12.9% in the group that did not undergo oophorectomy with hysterectomy, and a significant difference was found between the two groups.(p=0.028). Vaginal cuff hematoma rate was similar in 4.3% of those in the control group and in 12.9% of those in the control group (p=0.070). There are is significant difference was observed in terms of the rates of bladder injury (p=0.493), ureteral injury (p=0.496), bowel injury (p=0.496), need for transfusion (p=0.820), repeated hospitalization (p=0.649), and prolonged hospitalization (p=0.595) were among the groups. One patient from each group was hospitalized with the diagnosis of superficial wound infection in the postoperative period. One patient in the oophorectomy group was rehospitalized because of the detection of cuff hematoma in the routine control. When evaluated in terms of prolonged hospitalization, it was observed that there were 6 cases with bladder damage, 2 cases with ureteral damage, 2 cases with intestinal damage in the study group, and in the control group, there were prolonged hospitalizations due to patients with cuff hematoma. The preoperative DNI value in the group that underwent oophorectomy with hysterectomy was found to be significantly higher than the preoperative DNI value of the control group (p=0.006). There was no significant difference between the study group and the control group in terms of other parameters (p>0.05) The postoperative 24-hour MPV value of the patients in the group without oophorectomy was found to be significantly lower than the postoperative 24-hour MPV value of the group with added oophorectomy (p=0.036) The postoperative 24-hour DNI value of the patients who underwent oophorectomy with hysterectomy was significantly higher than the control group.(p= 0.003).