Farklı branştaki sporcularda pliyometrik eğitimin denge ve propriyosepsiyon üzerine etkisi
The effect of plyometric training on balance and proprioception i̇n different branches athletes
  1. Tez No: 790448
  2. Yazar: SAFİYE CANSU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı branştaki sporcularda pliyometrik eğitimin denge ve propriyosepsiyon üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 54 sporcu katıldı. 27 atletizm, 27 karate grubu olarak iki grup dahil edildi. Çalışmamıza katılan sporculara her antrenman öncesi 20 dakika ısınma ve stretching hareketlerinden sonra pliyometrik eğitim 6 hafta boyunca haftada 2 gün uygulanmıştır. Sporcuların sosyo demografik özellikleri kaydedildi. Dinamik denge Y denge testi ve statik denge Strok denge testi ile propriyosepsiyon duyusu Açı reprodüksiyon testi ile değerlendirildi. Pliyometrik egzersizler sonrası dinamik denge her iki spor branşında sol alt ekstremitede anlamlı düzeyde artarken, sağ alt ekstremitede ise sadece karate yapanlarda anlamlı düzelmeye neden olmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of plyometric training on balance and proprioception in athletes in different branches. 54 athletes participated in the study. Two groups were included as 27 athletics and 27 karate groups. Plyometric training was applied to the athletes participating in our study, 2 days a week for 6 weeks, after 20 minutes of warming up and stretching movements before each training. Sociodemographic characteristics of the athletes were recorded. Dynamic balance Y balance test and static balance Stroke balance test; sense of proprioception was evaluated with Angle reproduction test. While the dynamic balance increased significantly in the left lower extremity in both sports branches after plyometric exercises, it caused a significant improvement in the right lower extremity only in karate performans (p0,05).