8-18 yaş arası lisanslı sporcularda beslenme eğitiminin beslenme bilgi düzeyine etkisi
The effect of nutrition education on nutritional knowledge in licensed athletes between 8-18 years of age
  1. Tez No: 660666
  2. Yazar: ELİFNUR ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FERDANE OĞUZÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma 10 farklı branştaki lisanslı adölesan sporcunun beslenme bilgi düzeylerini tespit etmek ve beslenme eğitimi sonrasında bilgi düzeylerindeki değişikleri saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırma; Adıyaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde atletizm, basketbol, bocce, boks, eskrim, güreş, hentbol, judo, masa tenisi ve voleybol branşlarında aktif olarak spor yapan 8-18 yaş arası, 314 sporcuya uygulanmıştır. Araştırma bünyesinde çalışmaya katılım sağlayan adölesan sporculara bir ay süresince haftada bir saat, sağlıklı beslenme ve sporcu beslenmesi konularını hakkında eğitimler düzenlenmiştir. Eğitim öncesi çalışmaya katılım sağlayan adölesan sporculara ve beslenme bilgi düzeylerini ölçen bir anket uygulanmıştır. Eğitim sonrasında anketin beslenme bilgi düzeyini ölçen kısmı tekrar uygulanarak eğitim öncesi ve eğitim sonrası düzeyleri kıyaslanmıştır. Araştırmaya katılan adölesan sporcuların %63.7'si erkek olup yaş ortalamaları 12.46 ± 2.41 yıldır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Nutrition Education on Nutritional Knowledge in Licensed Athletes Between 8-18 Years of Age This study was planned to determine the nutritional knowledge levels of licensed adolescent athletes in 10 different branches and to determine the changes in their knowledge levels after nutrition training. The research was applied to 314 athletes between the ages of 8-18 who are actively doing sports in the branches of athletics, basketball, bocce, boxing, fencing, wrestling, handball, judo, table tennis and volleyball within the body of Adıyaman Youth and Sports Provincial Directorate. Within the scope of the study, the adolescent athletes participating in the study were given training on healthy nutrition and sports nutrition for one hour a week for a moth. Before the training, a questionnaire was applied to the adolescent athletes who participated in the study and to measure their nutritional knowledge levels. After the training, the part of the questionnaire measuring the nutritional knowledge level was applied again and the levels before and after the training were compared. 63.7% of the adolescent athletes participating in the study are male and their average age is 12.46 ± 2.41 years.