Amatör sporcularda 8 haftalık iki farklı pliometrik antrenmanın anaerobik performansa ve dikey sıçramaya etkisi
Effect on anaerobic performance and vertical jumping in the amateur athletes for 8 weeks duration of two different plyometric training
- Tez No: 412651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amatör sporcularda, 8 hafta süreyle yapılan iki farklı pliometrik antrenman programının; anaerobik performans, dikey sıçrama, 30 m. sprint koşusu ve esnekliğe olan etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmaya; farklı branşlarda faal olarak spor yapan 45 amatör erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada spor branşları dikkate alınmaksızın sporculardan, 3 ayrı grup oluşturulmuştur. Birinci grup kontrol grubunu (KTRL; n=15) ikinci grup, sadece pliometrik antrenman uygulanan grubu (S.P; n=15) üçüncü grup ise, pliometrik antrenmana ilaveten ağırlık antrenmanı uygulanan grubu (P.A; n=15) oluşturmuştur. Çalışmada deney ve kontrol gruplarının antrenman programı öncesi (öntest) ve sonrası (sontest) ölçümleri alındı. Esneklik, 30m sprint, dikey sıçrama ve wingate anaerobik güç testleri uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 18 paket programına girildikten sonra, değişim farklılıkların tespiti için, grupların kendi değerleri arasındaki öntest-son test farklılıkları belirlemede Bağımlı Örnekler T testi, iki grubun antrenman uygulamasının karşılaştırmalarında ise Bağımsız Örnekler T Testi uygulanmıştır. Alfa 0.05 seviyesindeki farklılıklar anlamlı olarak kabul edilmiştir. Yapılan bu çalışmada sonuç olarak; 8 hafta süre ile düzenli uygulanan iki farklı pliometrik antrenmanın amatör sporcularda esneklik gelişimi üzerine, dikey sıçramalarına, 30 m spirnt değerlerine ve anaerobik performanslarına olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Bunun yanında, pliometrik çalışmaların, ağırlık çalışmalarıyla desteklenmesinin sporcularda, dikey sıçramaya ve esneklik gelişimine daha fazla katkı sağladığı da hali hazırdaki çalışma ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, on the Amateur athletes, made for 8 weeks, in two different plyometric training; anaerobic performance, vertical jump, 30 m. sprints and flexibility in order to assess the effect in different branches actively engaged in sports, 45 men's amateur athletes voluntarily participated. In the study, irrespective of the branch, has created 3 different groups of athletes. The first group was control group (KTRL, n = 15) the second group, only plyometric training administered group (S.P, n = 15) and the third group, plyometric training in addition to the weight training administered group (PA, n = 15) has formed. In this study, the experimental and control groups before the training program (pretest) and after (post-test) were measured. Flexibility, 30m sprint, vertical jump and Wingate anaerobic power tests were performed. In this study, the experimental and control groups before the training program (pretest) and after (post-test) were measured. Development for the detection of differences, statistical procedures were performed in SPSS 18 software package. Group pretest-posttest differences between their own values in determining Dependent Samples T test comparisons of the two groups if there was training applications, independent samples t-test was applied. 0.05 was considered significant level differences. As a result of these studies; Applied regularly for a period of 8 weeks, in two different plyometric training; flexibility in the development of amateur athletes on the vertical jump, 30 m spirnt values and was found to have positive effects on anaerobic performance. Besides, plyometric work, supported by the weight of studies, to the development of athletes anaerobic performance and flexibility, which contributed more were obtained with this study.